K výrobe koltu ho inšpirovalo lodné zariadenie. Po viacerých neúspechoch vytvoril legendu

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Archív

Pred 186 rokmi, 24. februára 1836, získal americký vynálezca a priemyselník Samuel Colt patent na výrobu koltov. V tom čase ešte nemal v rukách presný návod, ako legendárnu zbraň, s napodobeninou ktorej sa ešte aj dnes s obľubou hrajú chlapci na kovbojov, zostrojí. Mal len predstavu a vieru vytrvať.

Narodil sa v Hartforde ako syn úspešného farmára a obchodníka. V 11 rokoch odišiel na farmu Glastonbury, kde pracoval a chodil do školy. Oveľa radšej ako štúdium Biblie mal však mladý Colt študovanie vedeckej encyklopédie. Pri jej čítaní zistil, že veci, ktoré sa mu zdali nemožné, boli vynájdené a v praxi aj fungujú. Neskôr, keď si vypočul sťažnosti vojakov, ktorí hovorí o neúspechu dvojranovej pušky a nemožnosti zostrojiť zbraň, ktorá by mohla vystreliť 5 alebo 6-krát, sa Colt rozhodol, že takú „neuskutočniteľnú zbraň“ vytvorí.

V roku 1829 začal pracovať v továrni svojho otca, kde mal prístup k rôznym nástrojom a skúsenostiam továrenských pracovníkov. O tri roky neskôr ho otec poslal na more, aby sa priučil aj námorníčeniu. Práve tam ho počas prvej plavby inšpiroval k vynájdeniu revolveru krútiaci sa mechanizmus na navíjanie lana. Na tejto ceste vytvoril svoj prvý drevený model koltu.

Domov sa teda vrátil s dreveným modelom rotačného viackomorového valca. Po návrate domov mu otec zaplatil výrobu dvoch revolverov. Tieto zbrane sa však ukázali ako úplne nekvalitné, nakoľko otec neveril nápadu svojho syna a revolvery nechal vyrobiť najlacnejšie, ako sa dalo. Jedna zo zbraní preto pri výstrele praskla, druhá nestrieľala vôbec.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Samuel Colt sa nenechal prvými neúspešnými pokusmi odradiť. V roku 1832, keď mal len 18 rokov, požiadal o patent na výrobu koltov a postupne svoje revolvery vylepšoval. Revolvery sú tak neodmysliteľne spojené s jeho menom, keďže Colt ako prvý patentoval a vyrábal použiteľné kolty. Samuel Colt zomrel vo veku 47 rokov, zanechal po sebe majetok 15 miliónov dolárov.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1570: pápež Pius V. exkomunikoval anglickú kráľovnú Alžbetu I.
  • 1793: uskutočnilo sa prvé, historicky doložené zasadanie americkej vlády pod vedením Georgea Washingtona v jeho vlastnom dome
  • 1913: v USA ratifikovali 16. dodatok americkej ústavy, ktorý sa zaoberal daňou z príjmu
  • 1919: Československé Národné zhromaždenie schválilo zákon o odluke československej meny od meny platnej v bývalej monarchii
  • 1948: bol dovŕšený Februárový prevrat, komunistický prevrat v Česko-Slovensku
  • 1969: štart sondy Mariner 6, ktorá mala preletieť okolo Marsu
  • 1972: návrat kapsuly sondy Luna 20 so vzorkami z Mesiaca
  • 1979: štart kozmickej lode Sojuz 32 ku stanici Saľut 6
  • 2006: svetová populácia sa vyšplhala na 6,5 miliardy ľudí