Nová vedecká štúdia zisťovala, nakoľko má vplyv na biologické starnutie a predčasné úmrtie genetika, ktorú človek získa od predkov, a nakoľko bežný život vrátane toho, ako žijeme a ako sa o seba staráme.
Britská štúdia publikovaná v magazíne Nature Medicine skúmala na vzorke pol milióna ľudí 164 faktorov, ktoré zásadne vplývajú na kvalitu života ľudí. Vedeckú štúdiu, na ktorú upozornil idnes.cz, vypracoval autorský kolektív Oxford Population Health. Ten zo skupiny faktorov vybral dvadsaťpäť, ktoré majú významný dopad na biologické starnutie a predčasné úmrtie ľudí. Ide o vnútorné aj vonkajšie vplyvy, ale aj biologické, sociálne, chemické a fyzikálne faktory. Ďalej sa výskum zameral na to, ako súvisia s dvomi desiatkami vážnych ochorení.
Štúdia pracuje s termínom expozóm, ktorý možno vysvetliť ako súhrn environmentálnych faktorov, s ktorými sa človek stretáva od narodenia až do smrti. Patria sem chemické látky, toxíny v životnom prostredí, ale aj výber stravy, životný štýl či sociálne a psychologické prostredie, v ktorom sa človek pohybuje. Toto všetko zahŕňa napríklad aj vlastné bývanie, životné podmienky, znečistené prostredie alebo fyzickú aktivitu. Niektoré z nich ovplyvniť vieme (napríklad šport, príjem vlákniny, vitamínov), na niektoré dosah nemáme (znečistenie v meste, kde žijeme). To, ako sa tieto faktory dopĺňajú s genetickou výbavou, ovplyvňuje zdravie človeka počas celého života.
Prvým zistením vedcov bolo, že environmentálne faktory je nutné posudzovať spolu. Samostatne sa podľa vedeckého tímu do miery starnutia a úmrtnosti zapisujú len v malej miere, no keď sa sčítajú, ďaleko presiahnu dopady genetiky na ľudské zdravie.
Ako najrizikovejší individuálny faktor sa ukázalo fajčenie, ktoré sa spája so skupinou 21 vážnych ochorení. Hneď po fajčení, na druhej priečke, sú socioekonomické podmienky človeka, kam patrí príjem a vlastné bývanie. Ide o zaujímavé zistenie, nakoľko tento faktor je spojený s 19 vážnymi chorobami, ktoré u človeka môžu vzniknúť. Miera fyzickej aktivity je spojená so 17 ochoreniami. Medzi ďalšie najvýznamnejšie expozómy patria aj spolužitie s partnerom, duševná spokojnosť človeka či kvalita spánku, ktoré tiež významne ovplyvňujú starnutie a zdravotný stav jedinca. Zaujímavým zistením je, že dôležitými faktormi, ktoré o desiatky rokov budú vplývať na starnutie a úmrtnosť jedinca, je aj to, či matka fajčila v dobe okolo pôrodu alebo akú hmotnosť a výšku mal človek v desiatich rokoch veku.
Genetické predispozície pri skúmaných 22 závažných ochoreniach vplývali len na 2 percentá predčasných úmrtí. Sedemnásť percent súviselo s expozómom, zvyšok s vekom a pohlavím. Čo sa týka genetiky, gény významne vplývali u rakoviny prsníka, maternice, prostaty, hrubého čreva a pri demencii. Na druhej strane, expozóm značne vplýval na choroby srdca, pľúc, pečene, preukázala sa súvislosť s mozgovou mŕtvicou, ischemickou chorobou srdca alebo reumatoidnou artritídou.
- Trump nezabúda na nič. V NATO sa už montuje nielen do rozpočtov členských krajín, ale aj do progresivistického jazyka
- Nikita Slovák: Naša vláda má jediný plán – ako uniknúť Leopoldovu
- Poddajní na červenom koberci: Kremeľ zháňa v zahraničí figúrky, ktoré legitimizujú jeho vpád na Ukrajinu
- Čučoriedky, jahody, bylinky či huby. Z darov prírody sa môžete nakaziť parazitom, ktorý sa v tele správa ako rakovina
- Rusko sa pripravuje na veľký útok, hromadí rakety aj drony. Možno aj na konfrontáciu s NATO, tvrdia experti na bezpečnosť
- Priasť sa naučila od babičiek v dedine, kolovrátok jej daroval manžel. Práca s vlnou dala Monikinmu životu nový zmysel