Táto žena má naozajstnú superschopnosť. Spočiatku sa kvôli nej trápila, teraz pomáha lekárom

Joy Milne je obdarená mimoriadnym čuchom, vďaka ktorému odhalila aj manželovo ochorenie. Zdroj: Joy Milne and Parkinson’s UK Joy Milneová vďaka svojej superschopnosti odhalila aj manželove ochorenie. Zdroj: Joy Milne and Parkinson’s UK

Joy Milneová z Veľkej Británie má skutočnú superschopnosť. Má neobvykle vyvinutý jeden zo zmyslov. Od malička sa kvôli tomuto mimoriadnemu daru trápila. Dnes je vďaka svojmu „daru“ súčasťou prevratných vedeckých výskumov a lekári vďaka nej dokážu diagnostikovať Parkinsonovu chorobu už v ranom štádiu.

Joe vďaka mimoriadnemu čuchu cíti to, čo iní ľudia nemajú šancu zacítiť. V detstve z toho mala psychické problémy, nakoľko ju neustále pachy znepokojovali. V mladosti však netušila, že má úžasné, i keď mierne desivé biologické nadanie, dnes je však naň patrične hrdá. Veď jej neuveriteľný čuch pomohol otvoriť úplne novú oblasť výskumu a pomáha vedcom nájsť nové spôsoby diagnostiky chorôb.

Dokonalejšia diagnostika ako od lekára

Ako je možné, že Joy dokáže cítiť vôňu, o ktorej sa iným ani nesníva? Neobvykle vyvinutý čuch vedci pripisujú väčšiemu množstvu čuchových buniek napojených na nervovú sústavu. Joy dokázala v minulosti detekovať len určité vône, ktoré poznala na základe svojej skúsenosti, ale dnes dokáže bezchybne odhaliť aj rané štádium ochorenia Parkinsonovej choroby. Znie to neuveriteľne, ale túto superschopnosť overili testom vedci z Edinburskej univerzity a Joy dokázala identifikovať jedného pacienta ešte predtým, než sa to podarilo lekárom.  V teste jej predložili 12 spotených tričiek, z ktorých 6 nosili pacienti s Parkinsonovou chorobou a ona z nich vybrala sedem. Najskôr sa zdalo, že sa v jednom prípade pomýlila, ale po ôsmich mesiacoch diagnostikovali Parkinsonovu chorobu aj tejto siedmej osobe.

Zvláštny zápach potu jej manžela

Ako však zistila, že tento konkrétny pach potu označuje Parkinsonovu chorobu? Joy vďaka svojmu extrémne citlivému čuchu zaznamenala zmenu vône potu svojho muža. Túto nápadnú premenu najskôr pripisovala jeho pracovnému vyťaženiu a veľkej fyzickej námahe, pri ktorej sa viac potil, a preto aj jeho pot viac zapáchal. Avšak, ako roky plynuli, Joy si všimla, že sa nemení iba pach jej manžela, ale aj jeho osobnosť a charakter, bol náladovejší, mával depresie, výbuchy hnevu i nočné mory. S podozrením na mozgový nádor navštívili lekára. Ten však jej manželovi diagnostikoval Parkinsonovu chorobu.

Dnes Joy spolupracuje s vedcami z celého sveta, aby pomohla vyvinúť prevratné a včasné spôsoby detekcie viacerých ochorení. Zdroj: Chris Watt

Nečakané odhalenie po stretnutí s podpornou skupinou

V nasledujúcich 20 rokoch sa manželom radikálne zmenil ich spoločný život a prežívali veľmi náročné obdobie v súvislosti so stratou práce, obmedzením pohybu a ďalšími komplikáciami, ktoré zasahovali do ich bežného života. Rozhodli sa teda navštíviť podpornú skupinu pre ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou. Keď Joy vstúpila do miestnosti, ostala v šoku. Uvedomila si totiž, že aj ostatní ľudia v miestnosti mali rovnaký zápach, ako jej manžel. Navyše zápach, ktorý si prvýkrát všimla, keď mal jej manžel len 31 rokov. Joy teda cítila chorobu s až desaťročným predstihom, oveľa skôr než sa prejavili jej typické príznaky (trasenie a poruchy spánku), kvôli ktorým sa už pacienti rozhodnú vyhľadať lekársku pomoc.

Toto prelomové zistenie bolo impulzom aj pre vedcov z Edinburskej univerzity. Rozhodli sa Joy otestovať a prostredníctvom jej mimoriadneho čuchu vytvorili test na ranú detekciu Parkinsonovej choroby, u ktorej platí, že čím skôr sa táto choroba začne liečiť, tým dlhšie môžu pacienti žiť bez závažných obmedzení.

Joyina neobvyklá superschopnosť oslovuje vedcov z celého sveta, ktorí s ňou nadviazali spoluprácu a zistili, že dokáže identifikovať viacero druhov chorôb – tuberkulózu, Alzheimerovu chorobu, rakovinu a cukrovku.