Viete, ktoré mesto je najlepšie pre život? V prvej desiatke rebríčka sú 4 európske mestá, Bratislava je „skokanom“

Druhý rok po sebe získala prvenstvo Viedeň. Zdroj FOTO: pixabay.com

Rebríček najlepších miest pre život v roku 2023 priniesol týždenník The Economist, mestá hodnotila spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU) prostredníctvom svojho Global Liveability Indexu. Do úvahy sa brala kvalita života v 173 mestách a metropolách, pričom sa porovnávali podmienky v piatich oblastiach – stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a prostredie, vzdelanie a infraštruktúra.

Rebríčku kraľuje rakúska metropola. Okrem Viedne sa však v prvej päťke nachádza ešte jedno európske mesto. Ak teda rozmýšľate nad tým, aké miesto si vybrať pre život, najvyššiu kvalitu života nájdete ďalej v dánskej Kodani alebo aj v austrýlskych Melbourne a Sydney, či v kanadskom Vancouveri.

V tesnom závese za nimi obsadili priečky dve švajčiarske mestá Zürich a Ženeva. Prvú desiatku ešte uzatvárajú kanadské Calgary a Toronto, japonská Osaka a novozélandský Aukland (posledné dve sa umiestnili na spoločnej desiatej priečke).

Najväčším skokanom v rebríčku oproti minulému roku sa stala rumunská Bukurešť, no výrazne si polepšila aj Bratislava, ktorej týždenník zvýšil rating o 7,8 bodu na celkových 84,7 bodov zo stobodovej stupnice. Na treťom mieste sa umiestnila Varšava. Podľa zostavovateľov rebríčka sa pod pokrok podpísalo výrazné zvýšenie štandardov v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Kde sa najlepšie žije v roku 2023?

  1. Viedeň, Rakúsko
  2. Kodaň, Dánsko
  3. Melbourne, Austrália
  4. Sydney, Austrália
  5. Vancouver, Kanada
  6. Zürich, Švajčiarsko
  7. Calgary, Kanada
  8. Ženeva, Švajčiarsko
  9. Toronto, Kanada
  10. Osaka, Japonsko a Auckland, Nový Zéland