Ani v Taliansku, ktoré je kolískou mafie, neprebieha toľko trestných stíhaní za založenie zločineckej skupiny ako na Slovensku

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Je to práve v čase, keď Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na exriaditeľa SIS v kauze, kde bol už raz použitý paragraf 363 Trestného poriadku a práve tento prípad odštartoval vojnu v bezpečnostných zložkách SR.

Posledné obdobie mediálne známych káuz značne zviditeľnilo SIS v tom nie najlepšom svetle. Doposiaľ nebolo viditeľné také množstvo káuz, v ktorých figurovali buď aktívni, alebo bývalí príslušníci tajnej služby. Historicky prvým prípadom, keď bolo možné vidieť činnosť spravodajskej služby v negatívnom svetle, bol prípad zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. V tom čase bolo pri moci HZDS a práve Mečiarove amnestie zaviedli právne vákuum do objasnenia okolností prípadu.

V tom čase bol premetom skutku aj mocenský boj medzi premiérom a vtedajším prezidentom SR, došlo tam ku viacerým násilným skutkom vrátane výbuchu, únosu a vyšetrovanie prípadu sme mohli podrobne sledovať v médiách. Táto téma bola napokon aj predmetom filmového spracovania.

V priebehu pár rokov tu však už máme viacero káuz s pozadím, kde sa vyskytujú vysokopostavení spravodajskí dôstojníci, funkcionári, či bývalí policajní funkcionári pracujúci pre SIS. Nebudem sa venovať forézno-právnym aspektom, ako sú zastavenie trestného stíhania, podmienečné zastavenie trestného stíhania spolupracujúceho obvineného (kajúcnika) alebo oslobodenia v prípade právoplatného rozsudku súdu. Je to práve preto, lebo už samotné podozrenie alebo vznesenie obvinenia u príslušníka SIS alebo polície diskredituje danú osobu na celej čiare, stráca svoje postavenie a aj v prípade oslobodenia už nikde nezmaže biľag toho, čo bolo príčinou úpadku danej osoby. Naša spoločnosť to vníma tak, že ak už raz bol niekto konfrontovaný so zákonom, je to nežiadúci jav a ruky dáva každý preč. Málokde sa dočítame, že nejaký príslušník bo oslobodený, alebo vysúdil odškodné.

Práve kauzou a zadržaním bývalého riaditeľa SIS V. Pčolinského sa odštartovala vojna v polícii, bezpečnostných zložkách, prokuratúre. Riaditeľ služby a jeho námestník boli vyšetrovaní a uvádzali konkrétne informácie o tom, ako fungovali bezpečnostné zložky štátu. Pri vyšetrovaní kauzy Gorila a manipulovaní s nahrávkami v nej si môžeme všimnúť, že tu takisto vypovedajú a sú vyšetrovaní bývalí funkcionári SIS – napríklad Ľubomír A. a takisto odkrývajú praktiky, ktoré sa pravdepodobne udiali v kriminálnom prostredí. Menám v prípade príslušníkov SIS nie je nutné prikladať pozornosť, nakoľko príslušníci v legalizácii používajú krycie doklady a zmenenú identitu.

V prípade vraždy Jána Kuciaka sa spomína meno bývalého funkcionára SIS, Petra T. – bývalého novinára, ktorý takisto spolupracoval s políciou a usvedčuje obžalovaných vo viacerých  konaniach. NAKA pri akcii s krycím názvom „hyena“ obvinila a zdržala dvoch bývalých príslušníkov SIS Pavla F. a Stanislava Ž. Pri tomto prípade nešlo o korupciu, ale o vydieranie.

V súčasnej dobe je v Slovenskej republike začatých viacero trestných stíhaní na založenie zločineckej skupiny ako hocikde v Európe. Dokonca ani v Taliansku, ktoré je kolískou mafie, akou je napríklad ‚Ndrangheta, to tak nie je. Úplatky za nečinnosť od podnikateľov boli predmetom trestného konania bývalého príslušníka SIS Martina C., ktorý kvetnato opisoval, ako sa rozhodol robiť kariéru na odporučenie svojho suseda v NAKA.

Podobný spôsob spáchania je viditeľný aj v prípade Petra G., ktorý bol taktiež členom SIS v kontrarozviedke a páchal trestnú činnosť s bývalým policajtom. V špionážnej afére okolo ruského agenta na Slovensku sa spomína tiež meno bývalého príslušníka SIS z Košíc. Tieto prípady, kde figurujú buď aktívni, alebo bývalí príslušníci SIS, tu boli aj v minulosti, avšak nie v takom množstve, ako je to dnes.

Ak sme pri špionážnej afére spomenuli metropolu východu – Košice, tak si spomeňme na kauzu Budamar. V tejto kauze sa jednalo o prijímanie neoprávnených výhod od dodávateľa hydiny spod tatier. V kauze figuroval vtedajší funkcionár SIS Marek M. aj s priateľkou. Okrem toho sa jednalo o vybavovanie sporov medzi personálnymi agentúrami z Bardejova. Prípad vyšetrovala NAKA. Je zaujímavé jeho prepojenie so špionážnou aférou ruského agenta na Slovensku, kde sa objavil otec spomínaného ex-siskára z Vranova nad Topľou. Pár rokov dozadu bol v Košiciach vyšetrovaný prípad vydierania podnikateľa Jašša, ktorý sa zaoberal hotelierstvom v regióne Vysokých Tatier, v tomto prípade taktiež figuroval bývalý príslušník alebo príslušník v legalizácii a bol obvinený z vydierania.

SIS je samostatnou rozpočtovou organizáciou, kde sa riaditeľ priamo zodpovedá predsedovi vlády. Okrem hybridných hrozieb, súčasnému konfliktu na Ukrajine, sa venujú príslušníci služby aj terorizmu a ďalším hrozbám vyplývajúcim zo zákona o SIS. Keď si zoberieme, že jediný terorista, ktorý bol na Slovensku v utečeneckom tábore na južnom Slovensku, bol Mustafa Lapsi, aj to pred niekoľkými rokmi, je každému jasné, že množstvo káuz v porovnaní s reálnymi hrozbami na Slovensku vrhá tieň na dôveryhodnosť a kredit bezpečnostných zložiek v SR. Už práca v utajení je pre konkrétneho jednotlivca veľkou dôverou, ktorá sa musí do spoločnosti vrátiť v podobe bezúhonnosti a morálneho kreditu aj po skončení služobného pomeru.

Autor je investigatívny novinár.