Nikita Slovák: Keby sme mali kvalitných učiteľov, vo Varíne by nemohla existovať Tisova ulica

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Sme v kaši, to je jasné už každému. A nie je to kaša materiálna, obchody sú plné, ľudia nakupujú, na uliciach premávajú autá drahých značiek. Sme v kaši morálnej.

Dlhoročné okupovanie ministerstva školstva Slovenskou národnou stranou zasadilo strašný úder detským hlavičkám. A ešte tam aj vždy boli peniaze na učebnice, pomôcky a nejaké tie eurofondy. Ale nikdy nie peniaze na kvalitných pedagógov. Každý rodič si pamätá, ako angličtinu a nemčinu učili bývalí ruštinári a koľko improvizácií zo strany učiteľov prinášal taký dejepis. A tak mladí ľudia dnes nevedia o pakte Molotov, Ribbentrop medzi hitlerovským Nemeckom a komunistickým Sovietskym zväzom, nevedia o povstaní v Budapešti v roku 1956, ktoré utopili sovietske vojská v krvi.

Nevedia ani o okupácii Československa v roku 1968. Ale rovnako nevedia ani o zločinoch Slovenského štátu alebo o príčinách hladomoru na Ukrajine. Preto je u nás toľko bláznivých vyznávačov zaostalého Ruska, toľko obdivovateľov krajiny, v ktorej 30 percent domácností nemá splachovacie záchody a jej dejiny sú pretkané vraždením. Keby sme mali kvalitných učiteľov, vo Varíne by nemohla existovať Tisova ulica.

Kvalita učiteľov sa napríklad odráža aj v celkovej atmosfére v parlamente. Toľko grobianstva, neúcty a chrapúnstva, koľko sa valí na Slovensko z parlamentu a ústredí politických strán, možno nebolo ani za Mečiara. Niektorí politici by mali mať titul AFF, čo je „absolvent fejkovej fakulty“. Preto ľudia stratili úctu pred vzdelaním, lebo dnes má titul aj taký Mazurek.

Dnes zisťujeme jednu hroznú vec: Čo si zanedbal, to ťa dobehne. A nás dobieha všetko, lebo sme sa s ničím nevyrovnali, k ničomu nepostavili a nič neodsúdili. A tak máme slávnych spisovateľov arizátorov alebo eštebákov, filozofiu učia ruskí agenti a v základných školách deti učia náboženstvo. Inak najväčšia zločinnosť bývala v Kolumbii, tej pomaly najkatolíckejšej krajine na svete.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér