Mladá Slovenka oblieka svetové celebrity. Jej šaty nosí Rita Ora aj Nicole Scherzinger

slovenka v zahraničí, móda, módna prehliadka, celebrity Miška Franková prišla do Londýna a stala sa úspešnou módnou návrhárkou. Foto: archív MF

Michaela Franková pochádza z malej dedinky Jakubov na Záhorí. Uprostred štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave sa rozhodla navštíviť kamarátku v Londýne, odkiaľ sa už do školy nevrátila a začala sa venovať móde. Dnes je z nej úspešná módna návrhárka, ktorej šaty predvádzajú modelky na svetoznámom London Fashion Week.

Vyštudovala si obchodnú akadémiu, prijali ťa na vysokú školu, prečo si sa rozhodla odísť do zahraničia?

Na Ekonomickú univerzitu v Bratislave som sa prihlásila kvôli rodičom. Veľmi si želali, aby som pracovala niekde v kancelárii a mala stálu prácu. Lenže ja som nezvládala matematiku, mala som problémy s jedným mladým učiteľom, na škole sa mi nedarilo a bola som z toho frustrovaná. Kamarátka, ktorá pracovala v Londýne ako au pair, ma pozvala, aby som ju navštívila a oddýchla si. No a keď som prišla do tohto úžasného mesta, vedela som, že už neodídem.

Michaela obliekala viaceré celebrity. Na foto anglická modelka Olivia Buckland. Foto: archív MF

Spomínaš si na svoje začiatky v cudzine? Muselo to byť náročné.

Nebolo to ľahké, nevedela som poriadne po anglicky, tak ako prvé som si spravila kurz angličtiny. Mala som šťastie na množstvo zaujímavých ľudí, ktorých som stretla – novinárov, vizážistov. A tak som začala robiť styling a make-up. No a potom som sa rozhodla študovať módny dizajn na prestížnej London College of Fashion. V treťom ročníku som si zaregistrovala firmu Michaela Frankova Ltd a hneď moja prvá kolekcia sa začala objavovať v časopisoch. Moje šaty nosili Nicole Scherzinger, Rita Ora, Katie Price, Laura Hamilton.

Ako sa podarilo neznámej Slovenke preraziť v módnom biznise v európskej metropole?

V módnom biznise, obzvlášť v Anglicku, veľa zaváži to, aký si človek. Ak si milá a skamarátiš sa so štylistkami, módnymi editormi, s modelkami a celebritami, tak ťa radi podporia, urobia ti reklamu na sociálnych sieťach. Samozrejme, musíš mať aj dobrý produkt a musíš sa stále posúvať dopredu. Keď skončím prehliadku, už mám v hlave ďalšiu. Stále premýšľam nad novou kolekciou. Kedysi som robila každý deň od rána do večera, niekedy aj v noci a cez víkendy. Voľno mám len v nedeľu. Je to časovo náročný biznis, ale vždy ma veľmi napĺňal.

Nádherné šaty s červenou čipkou patrili do limitovanej kolecie značky Michaela Frank. FOTO archív MF

Aké sú zahraničné celebrity?

Teraz je celebrita skoro každý, kto bloguje a má veľa followerov. Moje šaty nosili blogerky, ale aj účinkujúce z rôznych reality show. Osobne som sa väčšinou stretávala s ich štylistkami, tieto stretnutia som mala veľmi rada, pretože išlo o veľmi kreatívne a pracovité dievčatá a veľa som sa od nich naučila.

O jej šatách písal aj prestížny fashion časopis Vogue. FOTO Archív MF