Znásilňovanie je ohavným činom aj v obyčajných časoch, nie to ešte zo strany armády v časoch vojny. Buča bola prvým ohlasom na to, čo sa v okupovaných mestách na Ukrajine deje. Pritom sa to opakuje neustále. A naprieč celou Ukrajinou.
S ústupom ruských vojakov z okupovaných častí Ukrajiny sa vyplavujú na povrch príbehy násilia páchaného na ukrajinských ženách. “Počuli sme o znásilňovaní, zabíjaní, je to strašné,” hovorí Elena, ktorá pochádza z Ukrajiny a pred vojnou ušla do Českej republiky. “Stále som v kontakte s tými, čo ostali na Ukrajine. Aj keď nie sú priamo v okupovaných mestách, hovorí sa o tom u nás, ako ruskí vojaci znásilňovali nielen ženy, ale aj malé dievčatká a chlapcov.”
Znásilnenie sa v tomto prípade radí medzi vojnové zločiny
“Zhruba 25 dievčat a žien vo veku 14 až 24 rokov bolo v priebehu okupácie pravidelne znásilňovaných v jednej z pivníc v Buči. Deväť z nich je tehotných,” opísala situáciu v Buči tamojšia ombudsmanka Ljudmyla Denisovová. “Bol zaznamenaný jeden prípad, kedy boli znásilnené dve sestry. Mali iba 15 a 16 rokov. Samozrejme, znásilňovaných bolo viac detí v podobnom veku,” dodala.
“Ženy si tam strihajú vlasy, aby nepôsobili atraktívne,” priblížila Elena. Aj poslankyňa z Mariupoľa, Kateryna Suchomlynova hovorí, že dcére zakázala umyť si tvár, aby nebola príťažlivá pre ruských vojakov.
V Českej republike približne pred mesiacom organizovali zbierku pre ukrajinské ženy, ktoré boli znásilňované. Na potratové tabletky v priebehu jedného týždňa vyzbierali cez 700-tisíc korún. Často totiž obyčajná “po” pilulka môže byť jediným riešením, ktoré znásilnenej žene umožní rozhodnúť o tom, ako situáciu vyriešiť. “Ženy majú veľký záujem o tieto tabletky, užívajú ich už bežne. Pre prípad, že by ich napadli Rusi, aby neotehotneli. Niektoré si ale tabletky nechcú vziať z náboženských dôvodov. V každom prípade je to strašné, čo sa v tomto storočí deje aj napriek minulosti. Nepoučili sme sa,” uzatvára Ukrajinka Elena.