Veľkú finančnú krízu v Európe strhol krach rakúskej banky. Na Slovensku sa prepadli mzdy, vláda zaviedla žobračenky

Záber z roku 1935, Houston. Ľudia nemali peniaze na bývanie, bývali kadejako na ulici. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Dňa 11. mája 1931, presne pred 91 rokmi, sa rakúska vláda rozhodla zachrániť pred krachom jednu z vtedajších najväčších rakúskych bánk Credit-Anstalt. Rozhodnutie vlády zachrániť banku, ktorá mala za rok 1930 stratu 140 miliónov šilingov, vyvolalo v celej Európe finančnú krízu. V tomto roku naplno udrela aj u nás.

Celosvetová ekonomická kríza začala obrovským prepadom akcií na americkej burze 24. októbra 1929, jej presné príčiny však dodnes nie sú celkom jasné. Najhorší dopad mala na Spojené štáty americké, Kanadu, Nemecko, Poľsko, Česko-Slovensko a Holandsko. Zasiahnuté boli mestá po celom svete, najmä tie, ktoré boli zamerané na ťažký priemysel. Zastala výstavba, vidiecke oblasti trpeli kvôli pádu cien úrody o 40 až 60 %. Asi najťažšie boli zasiahnuté banícke a drevárske oblasti, pretože v nich ostro poklesol dopyt, čo sa týkalo práve aj Slovenska.

Chudobná roľnícka rodina putuje do pomocného tábora pre prisťahovalcov. Zdroj FOTO: wikipedia.org

U nás kríza naplno udrela v roku 1931. V Európe jej predchádzal krach jednej z najväčších rakúskych bánk. Následne po nej skrachovala aj nemecká Darmstädter und Nationalbank. Do polovice roka 1931 na Slovensku zastavilo prevádzku až 610 priemyselných závodov. Vyhasla jediná vysoká pec v Tisovci, obmedzila sa železiarska výroba v Trnave a v Podbrezovej. Z jedenástich sklární vyrábali iba tri, zo 16 sladovní fungovalo 7 a z 12 škrobární zostali len dve. Situácia viedla k masovej nezamestnanosti, ľuďom sa o tretinu znížila reálna hodnota mzdy.

Nezamestnaní prespávajúci v tehelni, Česko-Slovensko cca rok 1933. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Slovensko malo v tom čase 3, 35 milióna obyvateľov. Celkovo bolo vo februári 1933 bez práce až 920-tisíc obyvateľov, teda každý tretí robotník bol nezamestnaný. V niektorých oblastiach vznikali hladové doliny, kde bola extrémne veľká nezamestnanosť, nedostatok spotrebného tovaru, financií a liečiv, čo malo za následok aj šírenie rôznych epidémií.

Symbolom tohto obdobia boli tzv. žobračenky, s ktorými prišlo Ministerstvo sociálnej starostlivosti. Boli to poukážky na nákup jedla v hodnote 20 korún pre ženatého a 10 korún pre slobodného nezamestnaného na týždeň.

Žobračenka z roku 1933. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Na Slovensku sa kríza skončila až v roku 1937. Sklamanie ľudí a ekonomický chaos sa v tom čase snažili využiť rôzne politické hnutia, čo umožnilo, aby sa napríklad v Nemecku presadil nacizmus.