Talentovaný Timur je rómskou superstar. S prvou skladbou prerazil už v piatich rokoch

Timur Murko Timur Murko má hudbu v krvi. Foto: Archív TM

Hudbu a spev má v krvi. Už ako päťročný nahral svoju prvú skladbu. Vyzerá to tak, že aj napriek jeho mladému veku sa Timurovi Murkovi črtá nádejná spevácka kariéra.

Timur Murko má 8 rokov a pochádza z Dubnice nad Váhom. Vyrastá sám a je jedináčik. Minulý rok v septembri nastúpil do prvého ročníka športovej ZŠ Pavla Demitru, navštevuje tiež druhým rokom základnú umeleckú školu, a to spev a klavír.

Jeho príbeh sa začal písať na rodinnej oslave. „Čo sa týka spevu, spievam od malička. Už ako 4-ročný som prvýkrát zaspieval s kráľom rómskych piesní Cyti Boys Kamilom na rodinnej oslave. Nakoľko bol našim častým hudobným hosťom a aj dobrým kamarátom mojich rodičov,“ tvrdí roztomilý chlapec. Škola je základ, a to si Timur veľmi dobre uvedomuje. „Školu mám naozaj veľmi rád,“ tvrdí Timurko.

Rómsky kráľ Kamil. Foto: Archív TM
Rómsky spevácky kráľ Kamil. Foto: Archív TM

Kamil je Timurov veľký vzor. „Keď som dovŕšil 5 rokov, spoločne sme s Kamilom nahrali v štúdiu prvú rómsku skladbu s názvom Savana, na ktorú boli neskutočné reakcie. Hneď na to sme boli obaja pozvaní na veľký rómsky festival do Karvinej,“ spomína s úsmevom mladý talentovaný spevák Timur Murko. „Postupne som s Kamilom začal chodiť spievať na svadby, festivaly, rómske zábavy, na pozvanie ľudí. Do štúdia chodíme nahrávať dodnes. Veľmi ma to baví, Kamilovi som vďačný a mám ho veľmi rád, pretože vďaka nemu som nahral v spolupráci s ním CD a za to som mu nesmierne vďačný.’’

CD Timur
Timur už má aj svoje prvé CD. Foto: Archív TM

Zo začiatku to bolo ťažké, nakoľko Timurko nevedel čítať ani písať. Texty piesní sa učil podľa sluchu, ale jeho mama, ktorá je tu pre neho dvadsaťštyri hodín denne, mu vždy pomohla. „Stačí spievať srdcom a ostatné už príde samo,“ dodáva Timurko. „Som Róm a mám rad rómske piesne, rád ich spievam, ale postupom času som zistil, že ma viac ťahá pop-music,“ opisuje Timur, ktorý sa časom chce venovať aj inému žánru.

„Mám úžasných rodičov, ktorí má podporujú a pomáhajú mi. Nie každý má to šťastie,“ dodáva vďačný chlapec. Zo spevákov počúva Darinu Rolincovú, Mariku Gombitovú, ktorých piesne aj prespieval do cover verzií. Jeho vzorom sú aj Karol Duchoň či Karel Gott. Samozrejme, City Boys a Kamil ostávajú jeho najväčším vzorom. Timurko sa okrem spevu venuje aj futbalu. Má rád vodu či kúpaliská, taktiež slnko. Momentálne natočil vlastnú pieseň, ktorá čoskoro vyjde, a tak dúfa že sa bude ľuďom páčiť.

Timur klavír
Timur natočili už aj vlastný klip, ktorý vyjde čoskoro. Foto: Archív TM

Talentovaného rómskeho chlapca a jeho spev si môžete pozrieť TU.