Fenomén medzi hračkami oslavuje. Hoci je synonymom krásy, jej nereálny vzhľad vyvoláva komplexy

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Presne 9. marca 1959 zažil hračkársky svet skutočnú revolúciu. V tento deň bola totiž na veľtrhu hračiek v americkom New Yorku predstavená legendárna bábika Barbie, ktorá je nielen synonymom krásy, ale aj kontroverznosti. Jej nereálny vzhľad vyvolával totiž komplexy.

Blondínka s krásnou tvárou, dlhými nohami a dokonalým telom vstúpila do detského sveta s veľkou slávou a zaraz sa stala najobdivovanejšou a najpredávanejšou hračkou. Vytvorila ju Ruth Handlerová v spolupráci s spoločnosťou Mattel Creations, ktorú viedol jej manžel. Ruth totiž spozorovala u svojej dcérky Barbary, že sa so svojimi papierovými bábikami rada hrá na profesie a štylizuje ich do rolí, ktoré musia riešiť dospelí. Zistila tak, že dievčatá zaujímajú viac bábiky, ktoré vyzerajú ako dospelé ženy a nie ako deti.

Mattel priniesol na detský trh fenomén medzi bábikami. Zdroj FOTO: pixabay.com

Keď sa v roku 1956 vybrala s rodinou do Európy, natrafila tam na presne takú bábiku. Keď ju kúpila svojej dcérke, zistila, že bábika zožala veľký úspech. Preto sa rozhodla ísť za svojim inštinktom a navrhla bábiku Barbie, celým menom nazvanú ako Barbara Millicent Robertsová.

Na najväčšom veľtrhu hračiek v New Yorku boli predstavené hneď dve jej verzie – blondínka aj čiernovláska, ktoré sa predviedli v čierno-bielych prúžkovaných plavkách a čiernych sandáloch na vysokom podpätku. Počiatočná cena za bábiku bola tri doláre, v priebehu prvého roka sa z nich predalo viac ako 350 000 kusov.

Takto vyzerala prvá Barbie bábika uvedená na trh. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Tým, že Barbie reprezentovala skutočne rôznorodé povolania a vykonávala aj pánske profesie, prispela k rovnosti mužov a žien v pracovnom prostredí. V roku 1961 Mattel pre obrovský záujem o bábiku Barbie uviedol na trh a jej priateľa Kena Carsona, ktorý je pomenovaný podľa Ruthinho syna. Bábiky Barbie a Ken nesú mená skutočných detí manželov Handlerových.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1611: Johannes Fabricius prvýkrát spozoroval slnečné škvrny
  • 1697: Ruský cár Peter I. Veľký začal inkognito svoju rok trvajúcu pamätnú cestu po krajinách západnej Európy
  • 1796: Napoleon Bonaparte sa oženil so svojou prvou manželkou Josépine de Beauharnais
  • 1834: založená bola francúzska légia
  • 1842: premiéra opery Nabucco od Giuseppeho Verdiho v Miláne
  • 1939: uskutočnil sa Homolov puč, keď bola odvolaná slovenská vláda a vyhlásený bol výnimočný stav
  • 1987: skupina U2 vydala mimoriadne úspešný album The Joshua Tree, jeden z najvplyvnejších albumov celej hudobnej histórie
  • 2011: Raketoplán Discovery pristál na Zemi