Špekulácie okolo smrti Kadyrova aj deportácie ukrajinských detí do Bieloruska „na prázdniny“. Takýto bol uplynulý týždeň vojny na Ukrajine

Život na Ukrajine pokračuje napriek prebiehajúcej ruskej invázii a bojom. Zdroj FOTO: FB FB dnesnaukrajine.cz

Kyjev nebude žalovať Slovensko za zastavenie dovozu obilia. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ukrajinský agrominister M. Solskyj prisľúbil, že zastavuje kroky proti Slovensku – žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie aj zákaz dovozu slovenských agrokomodít na Ukrajinu. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš sa s ukrajinským ministrom dohodli na vytvorení systému obchodovania s obilím na základe vydávania a kontrolovania licencií. Kým bude tento systém spustený a otestovaná jeho úplná funkčnosť, naďalej platí zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, ktorý slovenská vláda schválila od 16. septembra do konca roka 2023.

Do Bieloruska prišlo 48 detí z ukrajinských oblastí okupovaných Ruskom. Ich prevoz sprostredkovala bieloruská charita, ktorú podporuje Putinov spojenec Alexander Lukašenko. Už predtým organizovala v Bielorusku ozdravné programy pre ukrajinské deti, nevedno však, či sa jednalo a jedná o siroty alebo o deti odobraté rodičom, nakoľko podrobnosti o maloletých bieloruské úrady neposkytli. Bieloruská štátna agentúra Belta označuje tento presun ukrajinských detí ako „prázdniny“, Ukrajina hovorí o nezákonnej deportácii. Bieloruská opozícia totiž tvrdí, že tieto deti sa nie vždy na Ukrajinu vracajú.

Vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO: FB dnesnaukrajine.cz

Ukrajinská armáda odmietla prevziať 10 nemeckých tankov Leopard 1A5. Dôvodom bolo, že boli v stave, kedy potrebovali nutnú opravu. Podľa týždenníka Der Spiegel sa už podobný problém objavil aj pri niektorých tankoch tohto typu, ktoré na Ukrajinu prišli v júli. Nemecké ministerstvo obrany chce preto vyškoliť ukrajinských technikov, ktorí budú poškodené tanky opravovať, pričom na Ukrajinu dodajú aj náhradné diely a špeciálne náradie. Ide o starý typ obrnencov, ktoré vyradila z výzbroje pred 20 rokmi. Nemecko však na Ukrajinu okrem ďalšej techniky dodáva aj moderné Leopardy 2.

V Kyjeve našli mŕtveho bývalého gubernátora Chersonskej oblasti Hennadija Lahutu, oktorom ukrajinské médiá tvrdili, že počas vypuknutia okupácie odovzdal Chersonskú oblasť ruskej armáde. Jeho telo našli blízko garáží v západnej časti Kyjeva tri dni po tom, čo jeho zmiznutie ohlásila manželka. Polícia prípad vyšetruje ako možnú vraždu či samovraždu. Podľa zistení denníka Novaja Gazeta H. Lahuta počas prvého dňa ruskej invázie položil kľúče na stôl starostu Chersona a so slovami „Ja sa toho nezúčastním“ opustil oblasť a vzdal sa svojich povinností.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov. Zdroj FOTO: FB Ramzan Kadyrov

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov poprel prostredníctvom nahratých videí na Telegrame správy o svojej chorobe. „Vrelo odporúčam všetkým, ktorí na internete nedokážu odlíšiť pravdu od klamstva, prejsť sa na čerstvom vzduchu a urovnať si myšlienky. Dážď je úžasne povzbudzujúci,“ stálo v komentári k videu. O zlom až kritickom zdravotnom stave sa informácie začali objavovať vo viacerých médiách v priebehu minulého týždňa, zdroje s odvolaním sa na čečenskú diaspóru dokonca tvrdili, že má byť už niekoľko dní v kóme. Podľa BBC dokonca po zverejnení videa čečenská opozícia informovala o jeho údajnom úmrtí. Ako je to v skutočnosti so zdravím Kadyrova, nie je nateraz úplne jednoznačné, niektoré médiá totiž upozorňujú na nezrovnalosti v nahratých videách.

Poľsko po vzore Fínska, Litvy, Lotyšska a Estónska oznámilo, že zakáže vjazd autám s ruskou poznávacou značkou do svojich krajín. Poľsko tým reaguje na vyjadrenie Európskej komisie, ktorá v uplynulých dňoch objasnila pravidlá zákazu dovozu automobilov a osobných vecí z Ruska. Sankcie, ktoré Únia prijala, sa podľa Komisie vzťahujú na všetky autá z Ruska, teda aj na tie, ktorými ľudia cestujú a ktoré na územie EÚ vstupujú iba dočasne.