Mária Anner má 27 rokov a pochádza z Bratislavy. Sympatická blondínka má netradičnú vášeň, hobby a povolanie v jednom. Profesionálne sa venuje tzv. mermaidingu. Zjednodušene povedané – vystupuje na rôznych podujatiach ako morská panna Perla Mareena.
Práca morskej panny je rozšírenejšia v USA ako v Európe. Ako ste sa k tejto netradičnej práci vôbec dostali?
V USA je táto práca skutočne rozšírenejšia a štandardnejšia. Práve morské panny z USA vo mne tento sen zobudili. Ako 15-ročná som našla na internete fotky krásnych morských víl pod vodou, a keďže som vždy milovala vodu a chcela som sa aj ja cítiť tak magicky, rozhodla som sa, že toto je presne to, čo chcem jedného dňa robiť. Absolvovala som niekoľko kurzov ako napríklad SSI Mermaid Ocean – plávanie v plutve na otvorenej vode do hĺbky 5 metrov, prvá pomoc vo vode a vylovenie topiaceho sa z hĺbky 5 metrov, tiež mám absolvovaný kurz lektor mermaidingu a ekologický kurz SSI Blue Oceans, keďže veľká časť mojej práce je aj ekológia. Väčšina mojich vystúpení je pre deti, na rôznych festivaloch, oslavách a eventoch. Vystupujem na súši, aj vo vode. Moje vystúpenia sú naozaj rôzne, keďže práve skončilo leto, bude ich menej, to ale neznamená, že nebudú žiadne. Momentálne totiž pracujem na zaujímavých projektoch ako napríklad moje obrovské akvárium na kolesách, ktoré bolo práve dokončené a v najbližšej dobe v ňom začnem vystupovať. Má dĺžku 2,25 m a 1 m hĺbku. Je to teda najväčšie prenosné akvárium na Slovensku. Celý koncept morskej panny v akváriu je naozaj veľmi špeciálny, v strednej Európe totiž nič podobné nenájdete.
Volajú vás aj do zahraničia? Kde vás môžeme najbližšie vidieť?
V poslednej dobe je o mňa veľký záujem aj v zahraničí. Budúci rok vystupujem v Nemecku na Pirátskom festivale, nedávno som bola na konkurze do Dánskeho národného akvária Den Blau Planet.
Čo je na práci morskej panny najnáročnejšie? Ako sa pripravujete na vystúpenia?
Práca morskej panny je oveľa náročnejšia, ako sa na pravý pohľad zdá, veľa ľudí si možno myslí, že si oblečiem kostým a hotovo. Pravda je však taká, že musím každý deň trénovať, vyrábať nové a opravovať už existujúce doplnky, starať sa o svoje sociálne siete a web, robiť si administratívu, fotiť a natáčať, a to sme sa ešte nedostali k vystúpeniam. Každé vystúpenie je špeciálne, preto aj príprava naň obnáša niečo iné. Pred každým vystúpením intenzívne komunikujem s organizátormi, aby som zistila čo najviac informácií, pripravím si všetko čo budem potrebovať (aktivity pre deti, darčeky atď.), skontrolujem výbavu a stav výbavy (plutva, šperky, topy, lekárnička). Často sa začnem baliť už pár dní pred vystúpením, keďže toho občas beriem naozaj veľa. V deň vystúpenia vstávam skoro a po ľahkých raňajkách a rozcvičke strávim asi hodinu – hodinu a pol maľovaním sa, veľa závisí od toho, či je vystúpenie vo vode alebo na súši. Pripravím si vlasy, hlavne na vplyv agresívnej vody, no a môžem ísť na to. Do kostýmu sa dostávam asi 20-30 minút. Keďže je vyrobený priamo na moje telo, nie je ľahké sa doň dostať. Jeden výstup trvá maximálne hodinu, potom už prichádzajú rôzne nepohodlia, kŕče a bolesti a musím si dať pauzu. Najnáročnejšia vec je však studená voda, kvôli ktorej vydržím vo vode oveľa kratšie. Moje vystúpenia sú teda fyzický veľmi náročné.
Plávate aj s plutvou. V čom je takéto vaše vystúpenie iné?
Na prvé plávanie nikdy nezabudnem, bol to moment, keď som si uvedomila, že toto je to pravé pre mňa. Keďže je plávanie so zviazanými nohami úplne odlišné od klasického plávania a mnohým ľuďom sa stáva, že sa ich pri prvých pokusoch zmocní strach alebo panika, myslela som si, že bude prvé plávanie náročnejšie. Ukázalo sa však, že plávanie v plutve je pre mňa prirodzené. Je to rýchlejší a pohodlnejší spôsob plávania. Predsa len pri delfíňom kope kĺžem s vodou a nie proti nej.
Kde ste zohnali kostým a iné doplnky?
Plutva je na mieru z USA a bola vyrobená umelcami, ktorí sa venujú výrobe plutiev pre profesionálov. Design som si vymýšľala sama. Je to naozaj jedinečný originál určený pre pokročilých plavcov, keďže váži 12 kíl a starostlivosť oň je naozaj náročná. Ostatné doplnky ako topy či šperky si väčšinou vyrábam sama, u nás v Európe je totiž náročné zohnať veci, ktoré vydržia vodu tak, ako potrebujem. K tejto profesii je nutné mať naozaj len plutvu, predsa len zvyšné veci sú akési čerešničky na torte, dôležité je, čo s tou plutvou dokážete a ako dobre viete predať vašu morskú pannu deťom.
Je mermaiding vaše hobby alebo už práca? Dá sa tým uživiť?
Počet profesionálnych morských víl, ktoré majú mermaiding ako full-time job, je na svete asi 10. Sú to naozaj tie naj z naj, keďže je táto profesia finančne veľmi náročná a vyžaduje si veľa práce za oponou, veľa z nás má popri tom ešte iné zamestnanie. Milujem to robiť ako hobby a plávať či fotiť pod vodou v mojom voľnom čase. Zároveň je to i moja práca, keďže sa tomu denne venujem – či už vystúpenia, marketing, vyrábanie doplnkov. Pre mňa je to však poslaním, keďže viem, že toto je to, čo mám v živote robiť. Milujem prácu s deťmi a som kreatívny človek, preto ma profesionálny mermaiding skutočne napĺňa šťastím.
- Tak odpočívaj v pokoji, milý Schengen. Zazvonil zvonec a … Ale veď dobre vieme, ako to s rozprávkami končí
- Počas okupácie robil poštára, tašku s listami občas zabudol v bare. Jaro Filip trpel nespavosťou, jeho vášňou bol klavír a počítačové hry
- N. Slovák: Voličom koalície sa páči idylka v krojoch. Politici predvádzajú slovenský Halloween, kým folkloristi plačú od zúfalstva
- Ďalšia eskapáda Turecka: Stavia sa do čela boja proti neveriacim a chce vybudovať moslimskú alianciu za oslobodenie Palestíny
- Hľadáte zaujímavé miesta, ktoré by ste mohli navštíviť? Jeden skrytý poklad Európy nájdete aj na Slovensku
- Ľavopravica triumfuje v Nemecku v dvoch spolkových krajinách. Ako sa „východniari“ vyfarbili do hnedočervena