Známy herec, ktorý mal korene na Slovensku, mal byť námorníkom. Problém bol, že k vode nemal žiadny vzťah…

Radek Brzobohatý. Zdroj FOTO: FB RB

Sršala z neho noblesa a šarm, aj preto mu ženské publikum vždy ležalo pri nohách. Český herec Radek Brzobohatý, od ktorého smrti prešlo už desať rokov, sa narodil vo Vrútkach. Bol trikrát ženatý, naposledy s Hanou Gregorovou, s ktorou spolu založili divadlo. Pamätať si ho môžete napríklad z rozprávok Princ a Večernica, Z pekla šťastie, Legenda o lietajúcom Cypriánovi alebo z filmu Snežienky a machri.

Radoslav Brzobohatý sa narodil v roku 1932 moravským rodičom v slovenských Vrútkach. Keď vojna skončila, odsťahovali sa do Valašska. Jeho starý otec bol námorný kapitán a námorníkom (strojným dôstojníkom) sa stal taktiež jeho otec, preto niet divu, že si toto povolanie v rodine vysnívali aj pre Radka. Podľa očakávaní aj nastúpil na strojnú priemyslovku a následne na loď, no ako sám neskôr povedal, k vode nemal absolútne žiadny vzťah a k strojárine už vôbec.

Zahral si na doskách viacerých divadiel. Zdroj FOTO: FB RB

Začal študovať gymnázium, no z toho ho vyhodili. Dôvodom bolo, že po vystúpení s kapelou to mal prehnať so slivovicou, ktorú, ako viackrát neskôr priznal, mal veľmi rád. Napokon sa vyučil za mechanika pletacích strojov. Počas tohto štúdia začal hrať v ochotníckom divadle. Od detstva hral na husliach, base aj gitare.

Po štúdiách na DAMU si hranie vyskúšal na doskách viacerých divadiel, napokon strávil vyše tridsať rokov v Divadle na Vinohradech. V roku 2004 založil spolu s Hanou Gregorovou Divadlo Radka Brzobohatého.

V rozprávke Princ a Večernica. Zdroj FOTO: FB RB

Počas života sa trikrát oženil, no ešte predtým zažil vo vzťahu nešťastie. Jeho prvá vážna láska S. Macháčková spáchala samovraždu. Šťastie hľadal po boku prvej manželky, ktorou bola herečka Jarmila Kolářová, s ktorou mal dcéru Radanu. Druhýkrát si vzal Jiřinu Bohdalovú, po dvanástich rokoch sa ale ich manželstvo rozpadlo a Radek si vzal slovenskú herečku Hanu Gregorovú, ktorá bola v tom čase vydatá za Jordánca. Neprekážalo ani to, že Radek bol od Hany o dvadsať rokov starší. V manželstve sa im narodil syn Ondrej.

Radek sa vo forme udržiaval napríklad hraním basketbalu, hádzanou i tenisom. O starnutí sa baviť nechcel, celý život náruživo fajčil. Zomrel náhle, deň pred oslavou svojich 80. rokov. Príčinou bola akútna cievna príhoda.