Nová obeť na obzore? Podnestersko požiadalo Rusko o ochranu

Tiraspoľ, hlavné mesto Podnesterska. Zdroj FOTO: FB Trips of our life

V Moldavsku asi veľa Slovákov nebolo. A keď áno, tak možno v hlavnom meste Kišiňove. Ale sotva v jeho separatistickej časti, ktorú nikto okrem Ruska medzinárodne neuznal a ktorá sa vydáva za samostatnú republiku. Má svoju vlajku (s kosákom a kladivom, samozrejme), svoj štátny znak (venček, kde nad hybridom kosáka a kladiva dominuje päťcípa červená hviezda), má aj svoju menu (podnesterský rubeľ) a štátnu hymnu. Jazykovo je tolerantná, úradnými rečami sú ruština, rumunčina a ukrajinčina.

Aj názov tohto malého útvaru uznaného iba Ruskom je mnohojazyčný – Приднестровье (rus.), Придністров’я (ukr.),  Transnistria (rum., resp. moldavsky, ale ono to je to isté, ani rumunsko-moldavské slovníky prakticky neexistujú).

Najnovšie prenikli na verejnosť správy, že predstavitelia tohto proruského odštiepeneckého regiónu požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu o „zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska tvárou v tvár zvýšenému tlaku zo strany Moldavska„, citovali miestne i ruské tlačové agentúry.

Tiraspoľ. Zdroj FOTO: Trips of our life

Po neúspechu na Ukrajine musí Rusko zúfalo naháňať body

Odštiepenecké Podnestersko, oficiálne sa necháva titulovať Podnesterská moldavská republika bude pre „Veľkorusko“ niečo v porovnaní s Ukrajinou ako malina pre psa. Ide o akýsi slíž teritória Moldavska s počtom obyvateľstva asi ako Bratislava (necelý pol milión). Moldavsko, ako nečlenská krajina NATO, by tiež bola lacná korisť, ale Rusko potrebuje po nečakanom ukrajinskom vzdore rýchly úspech. Na Ukrajine ho navyše aj po prípadnej víťaznej vojne proti „nacistom“ očakáva odboj, ktorý nebude mať ďaleko k terorizmu. Budú sa strieľať, vešať, popravovať a inak likvidovať kolaboranti s ruským agresorom a bude to veľmi tragické.

Tiraspoľ. Zdroj FOTO: Trips of our life

V Podnestersku taký „banderovský“ scenár nehrozí. Podnesterská moldavská republika (rus. Приднестровская Молдавская Республика), ako sa táto entita necháva nazývať, poslúži ruskej verejnosti ako dôkaz, že Rusku nehrozí rozpad a bude ešte väčšie a väčšie. Svoju separatistickú nezávislosť si Podnestersko istí už od rozpadu Sovietskeho zväzu tým, že na svojom území si ponechalo kontingent ruských vojakov, ktorí krajinu mocensky „chránia“. Život tam je pre ruských vojakov v porovnaní s Ukrajinou príjemný. Nekrvácajú, neumierajú, neodlietavajú im ručičky a nožičky pri delostreleckých, dronových a „neptunských“ útokoch.

Tiraspoľ. Zdroj FOTO: Trips of our life

Diplomaticky sa Rusko nemá čoho obávať

Plán má svoje stereotypy. Ruská menšina je v ohrození, podobne ako kedysi nemecká. Pracujúci Podnesterskej moldavskej republiky požiadajú Kremeľ o bratskú pomoc s odôvodnením, že Američania zamýšľajú bombardovať ich hlavné mesto (Tiraspol). Bývalé Československo s tým má tiež svoje skúsenosti. Asi stovka (vraj 99) pracujúcich robotníkov a úradníkov z Prahy poslala do Moskvy list s prosbou o pomoc proti kontrarevolúcii. Vyzeralo to dramaticky, NATO sa chystá bombardovať Brno a Košice. Pridalo sa aj zopár najvyšších straníckych funkcionárov a anexia neposlušného vazala, ktorý si dovolil zrušiť cenzúru, bola otázkou jedného rozhodnutia moskovského militaristického vedenia. A svet to prijal (iste, že to odsúdil!), ale také to bolo aj s anexiou Krymu v roku 2014. Po pripojení Podnesterska ku kolabujúcemu ruskému impériu (čo by bola pre svetovú bezpečnosť katastrofa), sa s tým opäť zmierime, chceme „stabilitu“. 

Strategicky je pre Rusko Podnestersko tým najmenším problémom. Separatisti vyhlásili referendum o pripojení k Rusku, v ktorom „drvivá väčšina“ zúčastnených hlasovala za. Tuším to bolo podobné ako po referende v Rakúsku po pripojení k Veľkonemeckej ríši v roku 1938. Existujú obavy, že v Podnestersku by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa.

Tiraspoľ. Zdroj FOTO: Trips of our life

Odesa sa opevňuje, je vystavovaná každodenným raketovým útokom, ale musí vydržať, to hovorím ako „Odessit“ (ak ste toto mesto navštívili aspoň päťkrát, už ste pre nich „Odessit“). Ich ruština je tiež špecifická (posledné po ukrajinsky vydávané noviny tam už dávno zrušili) a poľahky si tam zoženiete razgovornik odeskej ruštiny. Je veľmi vtipný.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik