Rusi tvrdilili, že sa len vojnu snažia zastaviť, v Naí Dillí ich vysmiali. Tu je prehľad, čo priniesol uplynulý týždeň vojny na Ukrajine

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajina nariadila povinnú evakuáciu rodín a zraniteľných obyvateľov z frontového mesta Kupiansk a priľahlých severovýchodných území. Príkaz na evakuáciu bol spôsobený „nestabilnou bezpečnostnou situáciou“ spôsobenou neustálym ostreľovaním mesta a jeho okolia Ruskom. Ruské jednotky sa stiahli z kľúčových miest v severovýchodnej oblasti Charkova vrátane Kupianska a Ukrajina ho vlani v septembri opäť dobyla.

Ruský minister obrany uskutočnil vzácnu návštevu moskovských síl na Ukrajine. Vo vyhlásení pre Telegram ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Sergej Šojgu „prezrel predsunuté veliteľské stanovište jednej z formácií východného vojenského okruhu v smere na juh Donecka“.

Popis ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o ruskej invázii ako o „vojne, ktorú sa snažíme zastaviť a ktorá bola proti nám spustená pomocou ukrajinského ľudu“ sa stretol so smiechom na podujatí v Naí Dillí v Indii.

Zdroj FOTO: Telegram

Americký prezident Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz sa v piatok stretli v Bielom dome, kde si obaja lídri pochvaľovali vzájomnú podporu svojich krajín Ukrajine. „Ako spojenci NATO robíme alianciu silnejšou a schopnejšou,“ povedal Biden. Scholz povedal Bidenovi, že je dôležité, aby sa USA a Nemecko od ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári zorganizovali „na krok“.

Srbsko poprelo, že by Ukrajine dodalo zbrane, uviedol jeho minister zahraničných vecí. Po štvrtkovej požiadavke Moskvy, aby vedela, či Srbsko poskytlo Ukrajine tisíce rakiet v boji proti Rusku, Ivica Dačić uviedol, že z krajiny sa žiadnej strane zapojenej do „konfliktu“ nevyviezli žiadne zbrane.

USA oznámili nový balík vojenskej pomoci s muníciou a ďalšou podporou pre Ukrajinu v hodnote 400 miliónov dolárov. Balík bude financovaný pomocou prezidentského úradu na čerpanie, ktorý oprávňuje prezidenta na prevod článkov a služieb z amerických akcií bez súhlasu Kongresu počas núdzového stavu, uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Zdroj FOTO: Telegram

Moldavský parlament prijal vo štvrtok vyhlásenie odsudzujúce ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá prispela k zvýšeniu napätia medzi Moskvou a Kišiňovom. Tesná väčšina 55 zákonodarcov v 101-miestnom zhromaždení hlasovala za vyhlásenie, v ktorom sa uvádzalo, že invázia Moskvy sa začala dobytím polostrova Krym vo februári 2014 a požadovala stiahnutie všetkých ruských vojakov z Ukrajiny.

Podľa riaditeľa CIA Williama Burnsa sú USA „presvedčené“, že Čína zvažuje poskytnutie smrtiaceho vybavenia na podporu Ruska na Ukrajine. V nedeľňajšom rozhovore pre CBS Face the Nation Burns povedal, že „je presvedčený, že čínske vedenie zvažuje poskytnutie smrtiaceho vybavenia“, ale poznamenal, že „taktiež nevidíme, že ešte bolo prijaté konečné rozhodnutie, nie je vidieť dôkazy o skutočných zásielkach smrtiaceho vybavenia“.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojich poznámkach uviedol, že pokračujúce dodávky zbraní do Kyjeva ohrozujú globálnu jadrovú katastrofu, čím zopakoval svoju hrozbu jadrovej vojny o Ukrajinu. Medvedevova apokalyptická rétorika bola vnímaná ako pokus odradiť vojenskú alianciu NATO pod vedením USA a západných spojencov Kyjeva od ešte väčšej angažovanosti vo vojne.