Putinova reč o historickom Rusku a Vianoce pod paľbou. Aj to priniesla vojna na Ukrajine počas sviatkov

Zdroj FOTO: Telegram

Výbuchy bolo počuť na ruskej leteckej základni Engels stovky kilometrov od frontových línií na Ukrajine, informovali v pondelok skoro ráno ukrajinské a ruské médiá. Tlačová agentúra RBC-Ukrajina uviedla, že došlo k dvom výbuchom. Ruský spravodajský portál Baza s odvolaním sa na miestnych obyvateľov uviedol, že náletové sirény kvílili a bolo počuť výbuch.

Vladimir Putin povedal, že Západ sa snaží „roztrhať“ Rusko a tvrdil, že jeho ofenzíva na Ukrajine má za cieľ „zjednotiť ruský ľud“. V rozhovore odvysielanom v národnej televízii Putin povedal, že ruskí „geopolitickí oponenti mali za cieľ roztrhať Rusko, historické Rusko… Rozdeľuj a panuj, to je to, čo sa vždy snažili dosiahnuť a stále sa to snažia robiť,“ dodal Putin. „Ale náš cieľ je iný – je to zjednotiť ruský ľud.“

Putin tvrdil, že Rusko je pripravené rokovať so všetkými stranami zapojenými do vojny na Ukrajine, pričom obvinil Kyjev a jeho západných spojencov, že „odmietajú“ rokovať. Kyjev a jeho spojenci vnímajú Putinove tvrdenia ako trik na získanie času po sérii ruských porážok a ústupov na bojisku.

Zdroj FOTO: Telegram

V Kyjeve a na väčšine Ukrajiny zazneli v nedeľu výstrahy pred náletmi. Nepotvrdené správy na ukrajinských sociálnych sieťach naznačujú, že sirény mohli byť spustené po tom, čo ruské lietadlá vzlietli k oblohe v Bielorusku.

Ukrajinský chersonský gubernátor vydal výzvu pre darcov krvi po tom, čo v sobotu zasiahlo južný región ruské ostreľovanie 16 ľudí. Yaroslav Januševič uviedol, že ruské sily spustili paľbu na Chersonskú oblasť 71-krát delostrelectvom, viacodpaľovacími raketovými systémami a mínometmi. 

Traja ukrajinskí záchranári zahynuli pri výbuchu míny, keď odmínovali časti Chersonskej oblasti. Všetci traja nezištne slúžili a plnili úlohu odmínovania území oslobodených od nepriateľa v Chersonskej oblasti,“ uviedla žytomyrská pohotovostná služba na svojej facebookovej stránke.

Zdroj FOTO: Telegram

Rýchlosť postupu ruských síl v oblasti Bachmutu na východe Ukrajiny sa podľa analytikov v posledných dňoch pravdepodobne spomalila. Americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej najnovšej aktualizácii citoval jedného ruského vojenského blogera, ktorý povedal, že ukrajinské sily zatlačili prvky ruskej súkromnej žoldnierskej spoločnosti Wagnerovej skupiny na pozície, ktoré zastávali pred niekoľkými dňami.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v najnovšom videoprejave povedal, že Ukrajinci vytvoria svoj vianočný zázrak tým, že zostanú nesklonení, napriek ruským útokom, ktoré zanechali milióny ľudí bez elektriny. Počas 10 mesiacov odo dňa ruskej invázie Zelenskyj povedal, že hoci sloboda bola drahá, otroctvo by stálo viac.

Moskva je údajne pripravená obnoviť dodávky plynu do Európy cez plynovod Jamal – Európa. „Európsky trh zostáva relevantný, keďže nedostatok plynu pretrváva a máme každú príležitosť na obnovenie dodávok,“ povedal v nedeľu ruský vicepremiér Alexander Novak pre štátne médiá Tass.

Zdroj FOTO: Telegram

Ruský parlament sa pripravuje na zavedenie vyššej sadzby zdaňovania pre ľudí, ktorí odišli z krajiny, ako to mnohí urobili od začiatku vojny na Ukrajine. Niektoré miestne médiá informovali, že až 700 000 ľudí utieklo po vyhlásení mobilizačnej akcie na povolanie nových vojakov do boja v septembri. Vláda vtedy tento údaj odmietla.

Čínsky minister zahraničných vecí obhajoval postoj svojej krajiny k vojne na Ukrajine a naznačil, že Peking v nasledujúcom roku prehĺbi vzťahy s Moskvou. Čína „prehĺbi strategickú vzájomnú dôveru a vzájomne výhodnú spoluprácu s Ruskom,“ povedal.

Justin Welby, arcibiskup z Canterbury, a pápež František vo svojich vianočných príhovoroch vyzvali na ukončenie vojny na UkrajinePápež odsúdil používanie jedla ako vojnovej zbrane a povedal, že vojna na Ukrajine a konflikty v iných krajinách vystavili milióny ľudí riziku hladomoru.