Obávaný zabijak Nigut, ktorý má byť mŕtvy, hoci jeho telo sa nenašlo, mal medzi policajtmi veľmi dobrý kontakt

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

O Róbertovi Nigutovi a jeho brutálnych činoch, za ktoré bol odsúdený, sa už popísalo mnoho. V súčasnej dobe sa vedie trestné konanie, kde sú z objednávky vraždy obávaného bossa košického podsvetia obvinené tri osoby.

Róbert Nigut bol dlhodobo považovaný za jedného z najobávanejších členov Okoličányho gangu. Sám sa vypracoval z radového ochrancu, ktorého si „Oki“ sám vybral, dokonca neskôr sa pokúsil svojho šéfa aj odstaviť. V tom čase mal pre samotného Okoličányho pripravené auto plné výbušnín, nakoľko však prišiel pri streľbe na nebohého Eštoka o život nevinný človek, bol Nigut zadržaný a nedokončil svoje úmysly o prebratí vodcovstva v skupine.

Prevažná väčšina Nigutových aktivít v skupine sa točila okolo zbraní. Bol za nedovolené ozbrojovania aj viackrát stíhaný a väčšinu násilností, z ktorých bol podozrivý, páchal so zbraňou. Od posledného prípadu na Jahodnej v Košiciach v roku 2013 bol však na úteku a v súčasnej dobe sa zverejnili informácie, že je mŕtvy, aj keď sa jeho telo nenašlo a je stále po ňom vyhlásené pátranie.

Práve posledný spomínaný prípad je svojim obsahom zaujímavý, nakoľko zbabraná práca na mieste činu umožnila Nigutovi ujsť. Sú tu však aj ďalšie neuzavreté okolnosti, ktoré v tom čase vyšli najavo. Nie je známe, aké konkrétne prepojenia mal Nigut na políciu, ale isté je, že spolu s Nigutom bola obvinená v inej trestnej veci aj jeho advokátka. To zďaleka nebolo také obdobie ako dnes, keď sú obvinené aj vysokopostavené osoby. Informácie sú pre podsvetie veľmi podstatné, hlavne keď vinníkovi hrozí vysoký trest. V prípade, ak by bol Nigut pri streľbe na Jahodnej v Košiciach v tom čase skutočne zadržaný a obvinený, už by z basy pravdepodobne tak skoro nevyšiel.

Róbert Nigut je dlhodobo hľadaný políciou. Zdroj FOTO: Polícia SR

Na začiatku celého skutku sa po príchode na miesto činu pohybovalo množstvo policajtov. Čo je zarážajúce, že pri dokumentovaní dopravnej nehody policajti zistili, že sa z auta strieľalo a až po niekoľkých hodinách, kedy sa začalo dokumentovať podozrenie z trestného činu nedovoleného ozbrojovania, prišli na to, že skutočným útočníkom bol obávaný Róbert Nigut a že sa tým pádom jedná o podozrenie z úkladnej vraždy. Polícia má svoje postupy zaužívané, ale práve kvôli tomu zdĺhavému posúvaniu si informácií medzi jednotlivými zložkami získal Nigut dosť času na svoj útek. Od toho času Niguta už nikto nevidel, hoci boli viaceré povedzme dohady, že kde-tu sa objavil.

Napriek tomu, že pred samotným pokusom o vraždu bolo známe, že Nigut sa pohybuje v okolí Gelnice, kde si otvorili spolu s jeho kamarátom luxusnú diskotéku, objednali si z Milána luxusné auto, ktoré neskôr rozbili, nikto neprišiel s informáciou z prostredia, že Nigut zase bude strieľať. V celom Gelnickom regióne bolo známe, že sa v okolitých lesoch Nigut hrá na „vojaka“, že má upravený samopal a oblieka sa do maskáčov. Až po tomto ohavnom čine, kedy sa pre peniaze pokúsil Nigut zabiť človeka, sa ukázalo, že ako iní, tak aj Nigut mal v tom čase svojho človeka v polícii. A muselo sa jednať o dobrý kontakt, nakoľko ten policajt, alebo to mohli byť kľudne aj viacerí policajti, sa pokúsili o riskantný kúsok.

Dodnes nie je známe, ktorí z policajtov na mieste činu to bol, ale strach Niguta z odhalenia bol taký veľký, že niektorí z prítomných príslušníkov polície posypal samopal, z ktorého Nigut strieľal. Je isté, že to bolo kvôli stopám, alebo kvôli tomu, že psovod by možno zistil, kam Nigut utekal z miesta. Nielenže to bolo veľké riziko pre policajta, ktorý to vykonal, ale požiadavka musela byť realizovaná už počas samotného dokumentovania obhliadky miesta činu. Je možné, že ku tak zúfalému kroku sa Nigut uchýlil práve v snahe ujsť z Košíc, čo sa mu aj podarilo. Prípadom tzv. pokoreneného samopalu sa zaoberal odbor boja proti korupcii a organizovanej kriminality z Inšpekcie (OBKOK SKIS MV SR).V minulosti tomu odboru šéfoval Adrián Sz., ktorý uzavrel neskôr so súdom dohodu o vine a treste v prípade korupcie. Adriána Sz. si vybral Milan Lučanský do funkcie šéfa inšpekcie a už vtedy boli známe priame prepojenia policajných funkcionárov na zložky inšpekcie. Tá buď prípady nevyšetrovala od začiatku, alebo bolo trestné stíhanie zastavené.

Vráťme sa späť ku Jahodnej. Niektorí podozriví policajti boli na detektore lži, ale nie je známe, že prepojenia na Niguta by boli dodnes odhalené a vinník by bol potrestaný. Avšak pri tomto prípade sa to neskončilo. Keď špecializovaný trestný súd poslal na doživotie Nigutovho kumpána Róberta O. predtým, než sa ho podarilo zadržať, takisto ušiel do zahraničia, pravdepodobne do Maďarska. Na úteku je dodnes a jeho pobyt ani miesto, kde sa zdržiava, nie sú známe. Už vtedy na prípadoch od Okoličányho mohli pracovať len vybraní ľudia, ale v tom čase nikto nebol zodpovedný za to, čo sa tam udialo. Aj keď dnes vidíme z aktuálnych káuz z prostredia polície, ako v tom čase fungoval výber ľudí, ako polícia fungovala, je ešte veľa prípadov, ktoré ostávajú stále otvorené….

Autor je investigatívny novinár.