Smutný deň pre Bayern Mníchov. Zomrel legendárny futbalista považovaný za najlepšieho útočníka všetkých čias

Zdroj: TASR / AP

Bývalý nemecký futbalový reprezentant Gerd Müller zomrel v nedeľu vo veku 75 rokov. Počas kariéry sa stal majstrom sveta i Európy a s 365 gólmi vytvoril strelecký rekord najvyššej nemeckej súťaže. V posledných rokoch života trpel Alzheimerovou chorobou. O úmrtí informoval klub Bayern Mníchov, v ktorom Müller odohral prevažnú časť kariéry.

V rokoch 1964 až 1979 zaň nastrieľal 566 gólov a 607 súťažných zápasoch. Sedemkrát bol najlepším kanonierom bundesligovej sezóny a v najcennejšom drese skóroval 68-krát v 62 vystúpeniach. Vo finále MS 1974 dal víťazný gól do siete Holandska (2:1), dva roky predtým bol členom víťazného nemeckého tímu na európskom šampionáte. S Bayernom získal tri tituly v Európskom pohári majstrov aj jeden triumf v Pohári víťazov pohárov.

Zdroj: TASR / AP

Štyrikrát sa radoval z bundesligového titulu aj trofeje v Nemeckom pohári. „Dnešok je smutný a temný deň pre Bayern Mníchov a všetkých jeho fanúšikov. Gerd Müller bol najlepším útočníkom všetkých čias a osobnosťou svetového futbalu. Smútime s jeho manželkou Uschi a celou rodinou. Bayern Mníchov by nebol takýmto klubom bez Gerda Müllera. Jeho meno a odkaz budú žiť naveky,“ uviedol prezident klubu Herbert Hainer na webe fcbayern.com.

Táto správa nás všetkých nesmierne zarmútila. Bol jednou z najväčších legiend v histórii Bayernu, k jeho úspechom sa dodnes nikto nepriblížil. Navždy bude súčasťou Bayernu i celého nemeckého futbalu. Ako hráč a človek sa neporovnateľne podieľal na rozvoji Bayernu na jeden z najväčších klubov na svete. Gerd bude navždy v našich srdiach,“ dodal výkonný riaditeľ Oliver Kahn.

Zdroj: TASR / AP

 Müller je stále najlepší strelec bundesligy, v 427 dueloch strelil 365 gólov. V sezóne 1971/1972 zaznamenal 40 gólov a tento jeho rekord zlomil až Poliak Robert Lewandowski, taktiež v drese Bayernu, keď dal v poslednom kole uplynulej sezóny svoj 41. gól. Müller ukončil kariéru v roku 1982 a následne dlho bojoval s alkoholizmom. V tomto boji mu pomohli bývalí spoluhráči z Bayernu i samotný klub, keď ho presvedčili, aby išiel na liečenie. „Po štyroch týždňoch som bol vyliečený. Dokázať to za taký krátky čas bol veľký úspech,“ povedal v roku 2007. Potom sa vrátil do Bayernu a viedol tím do 23 rokov.

„Pre mňa je najlepší útočník v celej histórii futbalu,“ uviedol viceprezident Nemeckého futbalového zväzu Peter Peters. Poctu mu vzdali aj zástupcovia FC Barcelona. „Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine a priateľom Gerda Müllera, jednej z najdôležitejších osobností v histórii futbalu.“ Sústrasť vyjadrili aj ďalšie svetové veľkokluby. „Bola veľká pocta osobne ho spoznať ako veľmi pokorného a príjemného človeka. Bol to mimoriadny hráč, ktorému Bayern i nemecká reprezentácia vďačia za veľa,“ uviedol generálny riaditeľ Borussie Dortmund Hans-Joachim Watzke. „Bol to najlepší kanonier všetkých čias, nielen v Nemecku, ale na celom svete,“ povedal športový riaditeľ Bayeru Leverkusen Rudi Völler.