Originálna žena, ktorá zmenila svet k lepšiemu. Jej vynález pomohol deťom na celom svete  

Marion Donovan sa považuje za jednu z najúspešnejších vynálezkýň svojej doby. Zdroj: Dirty Diaper Laundry

Marion Donovanová je vynálezkyňou jednorazových nepremokavých plienok a považuje sa za jednu z najúspešnejších žien svojej doby. Za celý svoj život získala množstvo patentov na predmety, ktoré zlepšujú náš každodenný život ešte aj dnes. Právom jej patrí pomenovanie matka – vynálezkyňa.

Keď sa zamyslíme nad vynálezmi, predstavíme si, ako ich život vzniká v čistom prostredí – v sterilných laboratóriách a za ideálnych podmienok. Na chaotickú tvorivosť a experimentovanie sa väčšinou zabúda. Skutočnosť je ale taká, že vo chvíľach spontánnosti prekvitá originalita a prichádzajú pokroky. Marion Donovanová je práve silným príkladom spontánnosti a originality vynálezu, ktorý vznikol mimo tradičného vedeckého prostredia.

Narodila sa vo Fort Wayne v Indiane v roku 1917 ako Marion O’Brienová. Vyrastala pri strojoch a vynálezoch. Jej otec a strýko vynašli „South Bend Lathe“, nástroj používaný na brúsenie prevodov automobilov. Od mladého veku trávila množstvo voľného času v ich výrobnom závode a celý život si vštepovala lásku k inováciám.

Marion navštevovala Rosemont College vo Philadelphii, v roku 1939 sa stala absolventkou anglickej literatúry. Po ukončení štúdia pracovala v New Yorku ako asistentka editora v módnom magazíne Vogue. O niekoľko rokov neskôr sa vydala za Jamesa Donovana a zo svojej pozície rezignovala, aby si založili rodinu v Connecticute.

Materstvo na plný úväzok

Odmietla pracovať vo verejnej sfére, pretože úloha matky si podľa nej vyžadovala prácu na plný úväzok. Každý rodič vie, že rodičovstvo nie je druh práce, ktorá má pracovnú dobu. Donovanovej skúsenosti s materstvom a jedna z bežných úloh, ktorým na materskej čelila, sa nakoniec stali inšpiráciou pre jej celoživotný vynález.  

Marion bola často frustrovaná tým, že musela opakovane meniť špinavé látkové plienky svojej dcéry a s ním aj oblečenie a posteľnú bielizeň. Verila, že musí existovať lepší spôsob, ako zabrániť úniku nečistôt z plienky. Preto jedného dňa ušila svojej dcére zo sprchového závesu nohavičky na plienky. Toto viedlo k nápadu vytvoriť vrchnú nepremokavú časť na plienku, ktorá je vyrobená z priedušnej tkaniny a ktorá obsahovala absorpčný materiál. Namiesto zatváracích špendlíkov použila patenty. Tento svoj vynález pomenovala „boater“, pretože má tvar lode.  

Donovanovej nepremokavý obal na plienku. Zdroj foto: DirtyDiaperLaundry.com

V porovnaní s vtedajšími gumenými nohavičkami, ktoré sa v tom čase používali ako plienky, Donovanovej vynález nedráždil a neštípal pokožku. No keď sa pokúsila predať svoj dômyselný produkt špičkovým výrobcom, tak narazila na výsmech.