Diskriminácia zdravotne postihnutých Ukrajincov? Nedostali avizované finančné príspevky a okolo bezplatného cestovania sú tiež nejasnosti

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: red

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím poukazuje na to, že Ukrajinci sú u nás diskriminovaní pri využívaní bezplatného cestovania. Od 1. júla sa totiž podmienky menili a do výnimiek sa dostali, s dokladom o dočasnom útočisku, iba žiaci materských, základných a stredných škôl s jednou sprevádzajúcou osobou a ľudia nad 62 rokov.

“Štát pôvodne avizoval, že v rámci nových podmienok zliav z cestovného bude platiť výnimka aj pre odídencov s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), no napokon sa do výnimiek nedostali,” približuje hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska.

Tlačový odbor ministerstva dopravy objasnil aktuálne platné pravidlá pri cestovaní: Ťažko zdravotne postihnuté osoby majú nárok na bezplatnú prepravu, ale len počas prvých piatich dní odo dňa vydania dokladu SLOVAK HELP. Platí, že ak niekto opakovane vstúpi na Slovensko z Ukrajiny za posledných 30 dní, nárok na doklad SLOVAK HELP nemá. Výnimkou je však práve ťažké zdravotné postihnutie alebo vojnové zranenie. Táto osoba pri prekročení hranice obdrží doklad SLOVAK HELP spolu s osobou, ktorá ju sprevádza.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: red

Ministerstvo práce reagovalo, že situáciu eviduje a aktívne komunikuje s ministerstvom dopravy, ako aj s komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím.

ŤZP Ukrajincom nevyplatili ani avizované finančné príspevky

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím zároveň eviduje aj podnety poukazujúce na to, že niektorí Ukrajinci ešte stále nezačali dostávať finančné príspevky zohľadňujúce ich zdravotné postihnutie, ktoré im mali začať vyplácať medzinárodné organizácie od mája 2022, hoci to štát ohlásil ešte koncom apríla,” dodáva Koritšánska.

Podľa informácií komisárky mali Ukrajinci tieto finančné príspevky dostať do konca júla. Termín spustenia vyplácania sa predĺžil pre nastavovanie procesov a posudzovania odkázanosti žiadateľov. Kedy a či budú tieto príspevky vyplatené sme sa od rezortu práce nedozvedeli.

Videoreportáž si môžete pozrieť TU.