Tretina Slovákov nemala vlani ani na týždňovú dovolenku. Situácia sa však oproti minulosti zlepšila

pláž Chorvátsko Mnohí Slováci si v minulom roku nemohli dovolenku dovoliť. FOTO TASR - Martin Baumann

Viac ako tretina Slovákov si nemohla dovoliť zaplatiť týždňovú dovolenku a pätina nemala finančnú rezervu na zaplatenie neočakávaných výdavkov. Materiálne problémy mali najmä neúplné rodiny a osamelí dôchodcovia. Vyplýva to z európskeho zisťovania EU SILC 2020, ktorého výsledky aktuálne zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na Slovensku pociťovalo vlani materiálnu depriváciu 12,6 % obyvateľov, čo predstavovalo 677.000 osôb. Ich počet a podiel sa za posledných desať rokov výrazne znížil. Ide o ľudí, ktorí uviedli tri či viac z deviatich nedostatkov týkajúcich sa financovania vybraných tovarov a služieb nevyhnutných pre bežný život.

Predmetom zisťovania EU SILC 2020 je každoročne celkovo deväť nedostatkov, položiek materiálnej deprivácie, ktoré ponúkajú obraz o počtoch či podiele osôb čeliacich vynútenému nedostatku aspoň v troch z celkovo deviatich položiek finančnej záťaže a vlastníctva predmetov dlhodobej spotreby.

Pri všetkých zisťovaných nedostatkoch sa situácia v porovnaní s rokom 2019 zlepšila. Okrem jednej položky sa zlepšila aj v dlhodobom horizonte. „V roku 2020 sa pravidelné zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností uskutočnilo medzi prvou a druhou vlnou pandémie nového koronavírusu a ešte neodráža jej možné negatívne dôsledky. Vplyvy pandémie na životnú úroveň budeme vidieť z tohtoročného zisťovania EU SILC,“ povedal riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha.

Pláž, Rijeka, Chorvátsko
Pláž v chorvátskom meste Rijeka, ktoré je jedno z obľúbených destinácií slovenských turistov. FOTO TASR – Martin Baumann

Takmer 35 % obyvateľov Slovenska si v roku 2020 nemohlo dovoliť zaplatiť raz ročne týždňovú dovolenku mimo domu. Tento nedostatok pociťovalo takmer 1,9 milióna obyvateľov SR. Pri schopnosti zaplatiť si týždňovú dovolenku mimo domu raz za rok majú na Slovensku problém najmä ľudia v Banskobystrickom či Prešovskom kraji (42 až 45 %). V Bratislavskom kraji uvádzala tento nedostatok len pätina osôb. Zaplatiť si týždňovú dovolenku je súčasne najväčším problémom pre osamelých seniorov. Výrazným problémom to je aj pre domácnosti, kde žijú dvaja dospelí s tromi a viac deťmi. „V dlhodobom horizonte sa však situácia výrazne zlepšovala. Problém uhradiť si týždňovú dovolenku malo pred desiatimi rokmi takmer o 900.000 viac ľudí ako v roku 2020,“ priblížil Vlačuha.

Druhým najčastejším problémom Slovákov boli malé finančné rezervy a neschopnosť čeliť neočakávaným finančným výdavkom vo výške zhruba 370 eur a zaplatiť ich z vlastných zdrojov, čo uviedlo 1,4 milióna osôb, teda 26 % populácie. V rámci regiónov sa tento problém v roku 2020 najčastejšie vyskytoval v Bratislavskom (36 % obyvateľov) a Banskobystrickom kraji (31 % obyvateľov). Neočakávané výdavky sú podľa Vlačuhu najväčším problémom pre neúplné domácnosti s deťmi. Je to pre nich väčší problém, ako si zaplatiť týždňovú dovolenku mimo domu raz za rok.

financie, peniaze, eurá
Takmer tretina Slovákov nemala vlani vytvorené finančné rezervy. FOTO TASR – Michal Svítok