Tento kúsok papiera cestoval s ozbrojeným sprievodom. Najvzácnejšiu známku sveta kúpil zberateľ z Británie

Najdrahšia známka na svete - Britská Guyana One Cent Magenta. FOTO TASR/AP

Britská Guyana 1c Magenta je označovaná ako „svätý grál filatelie“ alebo ako „Mona Lisa sveta známok“. Najvzácnejšia známka sa vrátila do Británie po prvýkrát za 143 rokov, uviedol The Guardian.

Britskú Guyanu 1c Magenta (1856), ktorá bola označená ako „Mona Lisa sveta známok“, kúpil minulý mesiac na aukcii známy zberateľ známok Stanley Gibbons za 8,3 milióna dolárov (6,2 milióna libier).

Už takmer storočie a pol sa známka uchováva v zbierkach v zahraničí, teraz ju však bude možné vystaviť vo vlajkovom obchode spoločnosti Stanley Gibbons v centre Londýna. Gibbons uviedol, že známka je považovaná za najcennejšiu vyrobenú položku na svete. Je asi 2,5-miliónkrát cennejšia ako 24-karátové zlato.

Prísne bezpečnostné opatrenia

Bezpečnostné opatrenia pre príchod Britskej Guyany 1c Magenty do Londýna boli mimoriadne, kým si však neuvedomíte, že podľa váhy ide o najcennejšiu položku, aká bola kedy vyrobená. Ozbrojení strážcovia vzali najvzácnejšiu známku sveta z trezoru v newyorskom sídle Sotheby’s a následne tento skvost putoval v obrnenej dodávke na letisko.

Najhodnotnejšia poštová známka priletí na letisko Heathrow. FOTO TASR/AP

„Mona Lisa filatelistického sveta“ sa následne nachádzala v trezore letiska, kým colníci nepotvrdia zaplatenie cla. Následne známka letela na letisko Heathrow. Počas letu tento vzácny kúsok papiera s rozmermi iba 29×26 milimetrov sprevádzali dvaja ľudia, aby počas prestávok na toaletu nezostal nestrážený. Následne ho na letisku vyzdvihlo obrnené nákladné auto, ktoré známku previezlo do predvádzacej miestnosti, kde je uložená v trezore. Vystavená bude v špeciálne vyrobenom ráme s nulovým obsahom kyslíka.

Mona Lisa vo svete známok

Osemhranná známka je vytlačená čiernou farbou na purpurovom papieri. Je na nej zobrazená plachetnica s tromi sťažňami a mottom „Damus Petimus Que Vicissim“, čo v preklade znamená „dávame a na oplátku očakávame“.

Osemhranná známka je vytlačená čiernou farbou na purpurovom papieri. FOTO TASR/AP

Graham Shircore, výkonný riaditeľ spoločnosti Stanley Gibbons, uviedol: „Britská Guyana 1c purpurová je skutočne svätým grálom filatelie. Je skutočne jediná svojho druhu a sme radi, že ju môžeme privítať späť na britskej pôde, kde, dúfame, že zostane.“

Známka bola predtým vystavená v Smithsonianovom národnom múzeu známok vo Washingtone DC. Bola zapožičaná od jej bývalého majiteľa, amerického návrhára obuvi Stuarta Weitzmana.

Od roku 1873 si každý z bývalých majiteľov označil zadnú stranu známky, počnúc známym zberateľom známok Philippom von Ferrary.

Na snímke známka s vyobrazením najvzácnejšej známky sveta. FOTO Guyana Chronicle.