Z tohto zistenia zostali vedci poriadne prekvapení. U pstruhov sa vyskytli abstinenčné príznaky

pstruh, pervitín, Vedci zistili, že pstruhy zostávajú závislé na pervitíne. FOTO TASR- Roman Hanc

Pstruhy, ktoré žijú dlhšiu dobu vo vode kontaminovanej pervitínom, sa stanú na droge závislými. Po ich premiestnení do iného prostredia sa u nich objavujú abstinenčné príznaky. Zistili to vedci z Českej zemědělskej univerzity v Prahe a z Fakulty rybárstva a ochrany vôd Jihočeskej univerzity v Českých Budejoviciach. Informoval o tom portál ČT 24.

Výskum sa zameral na to, ako psychoaktívne látky, ktorými sú napríklad antidepresíva alebo anlgetiká, pôsobia na živočíchy. Chemikálie sa pritom bežne dostávajú do riek a rybníkov z odpadových vôd.

Vedci zistili, že pstruhy, na ktorí pôsobil metamfetamín, začali vyhľadávať jeho zdroj a znížili svoju pohybovú aktivitu. „S prítomnosťou psychoaktívnych látok vo vodnom prostredí môže súvisieť aj strata záujmu o príjem potravy alebo ulebo utlmenie únikových reakcií pred predátormi,“ uviedol vedúci výskumu Pavel Horký z Katedry zoologie a rybářství ČZU.

pstruh, pervitín, jazero, Štrbské pleso
Koncentrácia psychoaktívnych látok bola zistená v tokoch, kam pritekajú odpadové vody z čističiek. FOTO TASR – Oliver Ondráš

Vedci svoje poznatky publikovali v odbornom časopise Journal od Experimental Biology za podpory Grantovej agentúry Českej republiky. Zistili aj to, že látky obsiahnuté v pervitíne ovplyvňujú u pstruhov nervovú sústavu podobne ako u ľudí

Pervitín je v Českej republike veľmi obľúbenou drogou, čo dokazuje aj jeho častá prítomnosť v mnohých monitorovaných lokalitách vodných tokov. Jeho najvyššia koncentrácia bola zistená v mistach, kam pritekajú komunálne odpadové vody z čističiek.

pstruh, jedlo
Pstruh je obľúbenou pochúťkou mnohých milovníkov morských jedál. FOTO TASR – Miroslava Siváková