September je spojený s veľkými zmenami. Čas dovoleniek je na ústupe, školopovinné deti sa vracajú do školských lavíc a menšie deti do materskej škôlky. Na čo sa pripraviť, keď vaše dieťatko nastupuje do materskej školy prvýkrát? Aké emócie ho ovládnu a ako zvládnuť tento dôležitý proces v jeho živote bez stresu? O nástupe detí do materskej školy porozprávala psychologička a mamina dvoch detí Ladislava Zavadinková.
Naši najmenší sa chystajú prvýkrát do škôlky. Ide o náročné obdobie spojené s plačom. Ako k malým škôlkarom pristupovať zo strany rodičov?
Začiatok škôlky by rodičia nemali brať ako akýkoľvek iný deň v kalendári. Niekoľko týždňov pred nástupom do škôlky by si mali rodičia vyčleniť na akúsi prípravu. Veľkým zdrojom úzkosti u detí je hlavne to, že absolútne nevedia, čo majú očakávať. Nevedia, ako to v škôlke funguje. Prvé roky života strávili doma so svojou rodinou, kde je všetko úplne iné. Potrebujú, aby sme im priblížili, ako bude prebiehať ráno – od zobudenia sa až po odchod do škôlky, ako prebieha deň v škôlke, aké hry a hračky ich tam budú čakať. A hlavne potrebujú od svojich rodičov počuť, že si ich v dohodnutom čase prídu vyzdvihnúť. Napríklad: „Prídem pre teba, keď sa naobedujete.“ Mnohé škôlky v súčasnosti umožňujú návštevu škôlky ešte pred tým, ako do nej deti v septembri nastúpia. Je to výborná príležitosť pre dieťa na to, aby spoznalo nové prostredie.
Pri rozprávaní o škôlke si dajte pozor na to, aby ste dieťa škôlkou nestrašili a zároveň ani nepreháňali a nesľubovali nemožné – dieťa bude mať očakávania, ktoré škôlka nedokáže naplniť a nebude preňho radosťou, ale skôr strašiakom.
Vždy rodičom odporúčam, aby si čítali knižky, v ktorých postavy navštevujú škôlku. Mnohé knihy opisujú, čo sa v škôlke deje a zároveň potvrdzujú pocity dieťaťa, ktoré v prvých dňoch či týždňoch prežíva. Z pohodlia domova si môžu cez príbeh vyskúšať, aké je to byť v škôlke. Tiež sa môžu spolu s plyšovými zvieratkami alebo postavičkami zahrať na škôlku a v hre zobraziť aj pocity alebo to, ako mama odíde a neskôr sa pre macíka aj vráti.
Dôležité je, aby pre dieťa nástup do škôlky nebol prvým odlúčením od matky. Pošlite ho občas s ockom na výlet alebo na deň k starým rodičom, nech si postupne zvyká na odlúčenie. Vyskúšať môžete tiež rôzne krúžky a detské centrá, kde si zažije detský kolektív a pani učiteľku, ktorá im zadáva pravidlá, ktoré je potrebné nasledovať. Aj takýmto spôsobom si viete odsledovať, ako dieťa funguje v skupinke iných detí a či sa dokáže vzdialiť od matky.
Ak ste tak doteraz neurobili, využite leto na to, aby ste spoznali čo najviac detí z vášho okolia. Vidieť známe tváre v škôlke zvýši úroveň pohodlia vášho dieťaťa.
Bez ohľadu na to, ako poctivo sa pripravíte, vaše dieťa bude aj tak prežívať množstvo rôznych emócií – hlavne v prvé dni. Môžete mu to skúsiť uľahčiť okrem rozhovorov a rozprávok napríklad aj tým, že si spolu vymyslíte nejaký rozlúčkový rituál. Podobné rituály dávajú dieťaťu pocit istoty, že vie, čo príde. Môžete si tiež spolu vyrobiť nejaký malý predmet – niečo, čo im bude pripomínať rodiča – obrázok, náramok a pod. Rovnako môže pomôcť obľúbená plyšová hračka na spanie alebo malá dečka – v neznámom prostredí im môžu poskytnúť pocit bezpečia.
Samotný nástup do škôlky je veľkou zmenou pre dieťa, ale aj pre celú rodinu. Je vhodné, aby ste v tom čase nerobili naraz veľa zmien – odplienkovanie, odúčanie od cumľa. Toto všetko je potrebné robiť vopred. Takisto nástup do škôlky by mal byť aspoň niekoľko týždňov pred nástupom matky do práce.
Niektorí rodičia vodia deti prvý týždeň len na pol dňa, kvôli adaptácii. Je to podľa vás vhodné?
Toto je potrebné riešiť individuálne a sledovať, ako ktoré dieťa reaguje. Odporúčam prvý týždeň – dva nechať dieťa v škôlke len na pol dňa, až potom ho nechať na celý deň. Pri úzkostnejších detičkách treba ísť na to pomalšie. Prvé dni možno len hodinu a pol denne a na celý deň v niektorých prípadoch až po 2 mesiacoch.
Ako vníma dieťa nástup do materskej školy?
Dieťa môže prežívať pocity smútku, čo je pri odlúčení od rodiča úplne normálne. Dôležité je, aby bolo odlúčenie zvládnuté tak, aby z toho dieťa nemalo traumu. Jedná sa o veľmi dôležitý vývinový krok, vďaka ktorému deti emocionálne dozrievajú. Pri zdravej a stabilnej vzťahovej väzbe medzi matkou a dieťaťom je vyššia pravdepodobnosť, že dieťa oveľa ľahšie zvládne nástup do škôlky.
Veľakrát na škôlku nie sú pripravení samotní rodičia. Nezabudnite, že vaše dieťa pravdepodobne vycíti vašu nervozitu a stres z toho, že ho nechávate v škôlke. Čím pokojnejší a sebavedomejší budete, tým sebavedomejšie bude vaše dieťa. Je dôležité, aby ste dôverovali pani učiteľkám a inštitúcii, ktorú ste si pre svoje dieťa vybrali a hlavne, aby ste verili tomu, že rozhodnutie dať dieťa do škôlky bolo správne.
Niektoré deti sú plačlivé. Držia sa rodičov a nechcú ich pustiť. Koľko trvá, kým pochopia, že do škôlky budú chodiť a bude im tam fajn?
Za veľmi vhodnú považujem postupnú adaptáciu až do doby, kým bude dieťa úplne pripravené zostať v škôlke bez rodiča. Bohužiaľ, nie všetky škôlky túto možnosť ponúkajú. Úplný a úspešný nástup do škôlky môže trvať mesiace – hovorí sa o troch adaptačných mesiacoch. Ale pokojne aj dlhšie – najmä, ak dieťatko nie je dostatočne zrelé, ak sú dlhšie prázdniny, časté choroby alebo sú v rodine nejaké veľké zmeny ako rozvod, bábätko, sťahovanie a pod.
Čoraz častejšie sa stretávam s názorom, že rodičia nechávajú deti doma a do škôlky nastupujú až rok pred nástupom do školy. Je to správne?
Vôbec nie je dôležité, aby dieťa začalo navštevovať škôlku hneď, ako dovŕši tri roky. Obdobie tretieho roku života sa považuje za ideálne na nástup do škôlky skôr z toho praktického dôvodu – končí vtedy materská dovolenka a matku čaká nástup do práce. V tomto veku však mnoho detí ešte nie je zrelých na nástup do škôlky. Preto je potrebné pristupovať k deťom citlivo a individuálne.
Vhodný čas na nástup do škôlky sa odvíja od emočnej a sociálnej pripravenosti dieťaťa, preto nemôžeme hovoriť o konkrétnom veku. U každého dieťaťa je to iné. Zastávam názor, že pre vývin dieťaťa je lepšie dať ho do škôlky neskôr alebo vôbec, ako ho tam dať príliš skoro.
Predškolský ročník sa dá absolvovať aj individuálne, takže dieťa do škôlky nemusí chodiť vôbec. Pokiaľ má dieťa doma mamu, ktorá sa mu venuje, súrodencov, rôzne podnety a tiež povinnosti, nepríde o nič a môže byť na tom dokonca lepšie ako dieťatko, ktoré bolo od 2 rokov v jasliach. Zo skúseností viem, že aj detičky, ktoré do škôlky nechodili, sa bez ťažkostí dokážu naučiť všetko, čo potrebujú na nástup do školy.
Aké návyky by malo mať dieťa pri nástupe do škôlky? Čo by malo ovládať/zvládnuť?
Dieťa by malo byť schopné odlúčiť sa od mamy, prejavovať záujem o iné deti, byť samostatnejšie, malo by sa vedieť samé najesť a s menšou pomocou sa aj obliecť. Taktiež by malo byť odplienkované a bez potreby mať počas dňa cumeľ.
- Rozpočet Kremľa na rok 2025: Na tri dni plánovaný „blickríg“ proti Ukrajine niečo stojí. Výdavky na „obranu“ sú tajné, ale kolosálne
- V Česku vládna kríza, na Slovensku tiež, v Maďarsku to Viktor „drží v rukách“ a v Rakúsku vyhrali kryptonáckovia
- Vojny už majú dosť aj samotní Rusi, viac ako polovica si želá mier, ukazuje prieskum. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Entity uniesli našich skvelých politikov a do parlamentu napchali ich kópie. Veď taký Fico nikdy nechcel dvíhať DPH
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie