Historici vypátrali až 14 žijúcich príbuzných Leonarda da Vinciho. Chcú skúmať jeho genetický kód

Výstava diel Leonarda da Vinciho v Louvri. FOTO TASR/AP

Na výskume sa podieľal expertný vedecký tím

Tento expertný vedecký tím viedli taliansky historici Alessandro Vezzosi a Agnese Sabatová. „V štúdii sme zhromaždili dostatočné príklady potrebné k preukázaniu kontinuity priamej mužskej línie od piatej generácie až po 21. generáciu. Zostavili sme tak 37 základných profilov s výberom najdôležitejších životopisných údajov,“ poznamenali vedci v štúdii s tým, že dosiahnuté výsledky im majú pomôcť preskúmať da Vinciho DNA, pochopiť genetické zložky jeho geniality, fyzickú zdatnosť, predčasné starnutie a jeho zdravie vrátane jeho mimoriadnej vízie. Zároveň dodali, že od 15. generácie boli zhromaždené údaje o viac ako 225 jedincoch.

Dáta z ďalších archívov

Autorom sa podarilo zhromaždiť dáta nie len z rodného Toskánska, ale aj z ďalších archívov. Kvôli tomu neposkytla štúdia viac osobných informácií o žijúcich príbuzných, predovšetkým kvôli ochrane ich súkromia. Vedci sa dopátrali až k Leonardovmu praprapradedovi menom Michele, ktorý sa narodil v roku 1331 a ako prvý nosil jeho rodinné priezvisko.

Leonardo da Vinci, kresba
Náčrt z Leonardovej architektonickej štúdie. FOTO Wikipedia.org

Žijúci potomkovia, ktorých objavila štúdia, sú vo vekovom intervale od 1 do 85 rokov. Objav je neobyčajný najmä preto, že nie je zmienka o tom, že by Leonardo Da Vinci mal vlastné deti.

Leonardo da Vinci sa narodil v roku 1452 v obci Vinci v Toskánsku. Pochádzal z nemanželskej rodiny. Jeho otec Piero bol právnikom a podľa všetkého bol mimoriadne plodný, keďže podľa všetkého mal Leonardo najmenej 22 nevlastných bratov. Leonardo zomrel v roku 1519 a pochovaný bol v kaplnke Saint-Florentin na zámku Chateau d´Amboise. Počas veľkej francúzskej revolúcie bola táto kaplnka zničená. Jeho pozostatky bol presunuté do kaplnky Saint-Hubert.