Pluk Azov zverejnil fotografie priamo z oceliarne Azovstaľ. Takto stovky zranených čakajú na záchranu

Zranení ľudia čakajú na záchranu. Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinskí obrancovia Mariupolu na nejaký čas stratili kontakt s poľnou nemocnicou. Teraz kontakt opäť nadviazali. Vicepremiérka Ukrajiny Iryna Vereščuk informovala, že v Azovstale je viac ako tisíc uväznených bojovníkov a stovky zranených. Fotografie z oceliarne Azovstaľ dnes zverejnil pluk Azov.

„Spojenie s poľnou nemocnicou je odteraz obnovené. Je veľa ranených, potrebujú okamžitú evakuáciu. Tento proces nemožno odložiť. Ranení potrebujú normálnu starostlivosť, dostatok liekov, jedlo, čerstvý vzduch. Niektorí zo zranených sú v kritickom stave,“ povedal Sviatoslav Kalyna, zástupca pluku Azov. Ukrajinskí obrancovia vyzývajú, aby sa čo najskôr prijali potrebné opatrenia na záchranu zranených v Mariupole.

Čo je Azovstaľ?

Oceliarne Azovstaľ sú miestom, kde sa po útokoch na mesto Mariupoľ ukryli civilisti i bojovníci a vojaci. Podzemné tunely totiž dokážu odolať aj výbuchu atómovej bomby. Príkazy Vladimíra Putina zneli: Zablokujte ich tak, aby ani mucha nepreletela. Tiež dodal, že by bola škoda míňať životy ruskej armády, v preklade to ale neznamená, že sa boja o oceliarne vzdá.

Dňa 4. mája ruské jednotky prenikli do Azovstaľu. A to aj napriek tomu, že Rusko tvrdilo, že sa namiesto útoku rozhodlo závod obliehať. Nasledovali preto ťažké boje medzi ukrajinskými bojovníkmi a okupantmi.

Ukrajina a Rusko sa vtedy s podporou Organizácie Spojených národov dohodli na evakuácii civilistov ukrývajúcich sa v protileteckých krytoch oceliarne. Evakuácia sa začala 1. mája. Dňa 7. mája ukrajinské úrady oznámili, že všetky ženy, deti a starí ľudia boli evakuovaní.

Pluk Azov si nemôže byť istý, či boli naozaj všetci evakuovaní, pretože neexistuje žiadne špeciálne zariadenie na demontáž blokád. Na území závodu je veľa civilných a vojenských obetí. Pri evakuácii civilistov zahynuli traja ukrajinskí vojaci a šesť ďalších utrpelo zranenia.

Prezident Zelenskyj oznámil prípravy na evakuáciu ranených a zdravotníkov z Azovstalu. 27. apríla úradujúci veliteľ samostatnej námornej brigády Serhiy Volynskyi povedal, že v závode je viac ako 600 zranených vojakov.

Len včera, 9. mája, ruské jednotky znova pokračovali v paľbe na Azovstaľ. Okupanti vykonali 34 bojových letov vrátane ôsmich strategických bombardérov. Ani v týchto chvíľach nechýba ostreľovanie z lodí, delostrelectvo, tanky či viacnásobné raketomety.

Čo je cieľom niekoľkotýždňového boja v oceliarni Azovstaľ? Zrovnať ju so zemou.

Ide totiž o najväčší metalurgický komplex na Ukrajine. Podľa nahrávky CNN, ktorá ale za autenticitu neručí, zachytila ukrajinská bezpečnostná služba hlas veliteľa ruskej roty, ako nejakej žene hovorí o “trojtonovom prekvapení z neba, ktoré všetko zrovná so zemou”.