Putin blúzni o ruskej ekonomike: „Predbehli sme Nemecko!

Rubeľ. Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ruský prezident Putin tvrdí, že napriek sankciám je ruské hospodárstvo najsilnejšie v Európe. Podľa výsledkov ruskej ekonomiky to tak ale nevyzerá. Ide o jednoznačnú propagandu, Putin musí domácemu publiku niečo predhodiť, aby vysvetlil domáce hospodárske problémy. Z množstva odborných článkov v nemeckej tlači však porovnanie nemeckej a ruskej ekonomiky vyzerá trochu inak, aj keď neskrývajú, že aj v Nemecku majú problémy.

Pripomína mi to osobnú príhodu so sovietskymi študentami pri návšteve ČSSR, ktorí ma  presviedčali, že ľudia v Československu si žijú lepšie ako Američania. Na moju otázku, prečo si to myslia, som dostal odpoveď, že v sovietskej Pravde písali, že Sovietsky zväz dobehol USA a my si žijeme lepšie ako v Sovietskom zväze. Je to síce dosť humorné, ale tak si to pamätám, podobá sa to na súčasnú ruskú propagandu.

Propagované pravdy

Ako vám potvrdí každý bezpečnostný analytik, každá vojna je aj vojna o pravdy, lepšie povedané o propagované pravdy. A to jednoznačne platí o vojne na Ukrajine, ako aj o sankčnej vojne medzi Ruskom a Západom. Propagovaná pravda, ktorú sa Putin usiluje v Rusku šíriť, znie, že ruskému hospodárstvu sa darí vynikajúco napriek sankciám, ktoré sa ukázali ako bezmocné.

Aby to dokázal, hľadá stále nové a absolútne nedôveryhodné cifry, ktoré sa v Rusku nikto neodváži vyvracať, Rusi to robia len z exilu ako za starých sovietskych čias. Podľa oficiálnej ruskej propagandy sa rubeľ v roku 2022 takmer zázračne stabilizoval a dostal sa na predvojnovú úroveň. Ale realita roku 2023 vyzerá ináč. Ruská mena silne padla a v porovnaní s eurom sa rubeľ nachádza asi 10 % pod predvojnovou úrovňou.

Tak ako je to s tým hospodárskym rastom?

Keďže pomer rubľa k euru je ľahko merateľný, hovorí ruská propaganda radšej o predbehnutí Nemecka, čo sa už dá tvrdiť bez studu a hanby a proti tomuto tvrdeniu niet obrany, je to názor Kremľa. Preto ruský prezident vyzdvihuje ekonomický rast a na stretnutí s ruskými podnikateľmi minulý týždeň sa pochválil, že v roku 2023 vzrástlo ruské hospodárstvo o viac ako 4 %. A dodal už vyššie uvedené tvrdenie, že v rebríčku najväčších národných ekonomík sveta sa Rusko dostalo pred Spolkovú republiku. 

Podľa denníka Kommersant, ktorý bol kedysi považovaný za relatívne kritický, uviedol: „Zdá sa, že hoci nás zo všetkých strán dusili a utláčali, stali sme sa v hospodárskom objeme najúspešnejšou krajinou v Európe“. A podľa Kommersantu pokračoval: „Celosvetovo sme obsadili piate miesto za Čínou, USA, Indiou a Japonskom, v Európe sme jednotka“.

Čo na to ekonómovia?

Podľa nich si Kremeľ mýli hospodársky rast so životnou úrovňou. Ceny porovnateľných produktov sú v Nemecku vyššie ako v Rusku. Rusko má asi o 60 miliónov obyvateľov viac ako Nemecko, takže ak chce niekto merať ekonomický výkon, je treba vydeliť ho počtom obyvateľstva. Kúpna sila v Rusku tak leží nie na piatom, ale na 60. mieste.

Ak sa predsa ruskému hospodárstvu trochu darí, je to vďaka vojne. Putin transformoval Rusko na vojnovú ekonomiku, takže ak niekto mimoriadne prosperuje, je to vojnový priemysel, ktorý doslovne kvitne. Očakáva sa, že v roku 2024 bude musieť výdavky na zbrojenie (v ruskom prípade určite nie „na obranu“) zdvojnásobiť. To, samozrejme, nafúkne hrubý domáci produkt, ale zníži už tak mizerný blahobyt. Tanky a muníciu ruskí „pracujúci“ v obchodoch kupovať nebudú, z tých sa nenajedia.

Pracovnou silou sa bude ešte viac mrhať v zbrojnom priemysle a viac vojakov bude umierať. Zo strachu pred mobilizáciou bude ešte viac mladých ľudí utiekať z krajiny, čomu sa dá zabrániť jedine zavedením režimu na spôsob Sovietskeho zväzu, čo nesľubuje v ruskom hospodárstve posun dopredu.

Rusko sa drží nad vodou aj vďaka drancovaniu svojho prírodného bohatstva, ktoré sa mu darí vyvážať a pomáha mu úbohý stav zdravotníctva. Vek dožitia je v Rusku aj v porovnaní so Slovenskom dramaticky nízky, takže sa výrazne ušetrí na penziách.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik