Krásna Jodie v dvoch rokoch prerazila v reklame, v šiestich už dokázala uživiť rodinu. Je členkou Mensy a jej meno nesie aj asteroid

Herečka Jodie Fosterová je členkou Mensy. Zdroj FOTO: FB Jodie Foster actress

Je nielen krásna, ale aj múdra. Držiteľka dvoch Oscarov za hlavnú úlohu, americká herečka a režisérka Jodie Fosterová oslavuje okrúhlych 60 rokov. Netají sa svojou homosexuálnou orientáciou, v roku 2014 sa zosobášila s Alexandrou Hedisonovou.

Alicia Christian „Jodie“ Foster sa narodila 19. novembra 1962 v Los Angeles do rodiny podplukovníka letectva Luciusa Fishera Fostera III., ktorý sa zúčastnil bitky o Anglicko, a hollywoodskej publicistky ako najmladšia zo štyroch súrodencov. Krátko predtým, než uzrela svetlo sveta, však jej otec rodinu opustil, a tak výchova štyroch malých detí zostala výlučne na pleciach osamelej mamy. Keďže pôsobila v mediálnej brandži, svoje deti od útleho veku vodila po rôznych filmových a reklamných konkurzoch. Práve tak sa podarilo Jodie už v dvoch rokoch zahrať si v reklame na opaľovací krém a následne v populárnom sitcome Mayberry RFD, kde si zahrala po boku svojho brata.

Ako osemročná hrala už v celovečernom filme, prvú filmovú úlohu dostala o dva roky neskôr v rodinnom príbehu Walta Disneyho. Ako štrnásťročná si zahrala vo filme Taxikár, kde stvárnila postavu detskej prostitútky. Pred vlastným nakrúcaním však musela vzhľadom na obsah snímky podstúpiť psychologické testy. Navyše v niektorých záberoch bola vzhľadom k mladému veku nahradená svojou staršou sestrou Connie. Za tento film bola už ako 14-ročná nominovaná na Oscara.

Jodie Fosterová a Christopher Connely v roku 1974. Zdroj FOTO: wikipedia.org

V roku 1980 ukončila štúdium na prestížnom francúzskom lýceu v Los Angeles a ako výbornú študentku ju prijali na univerzitu Yale, kde začala študovať anglickú literatúru. Štúdium skončila s vyznamenaním. Univerzita neskôr udelila Jodie aj čestný doktorát (Dr.hc.)

Po štúdiách hrala v niekoľkých nevýrazných snímkach, obrat však prišiel s úlohou niekoľkokrát zneužitej servírky vo filme Znásilnenie, za ktorú dostala prvého Oscara. Toho druhého si odniesla už o tri roky neskôr za jej najvýraznejšiu úlohu v kultovom trileri Mlčanie jahniat, kde hrala agentku FBI. V roku 1991 začala pôsobiť aj ako režisérka a založila vlastnú produkčnú spoločnosť Egg Pictures.

Jodie Fosterová. Zdroj FOTO: FB Jodie Foster

Jodie sa venuje kickboxu, karate a aj vzpiera. Zbiera čiernobiele fotografie a baví ju zdobenie riadu. Je členkou klubu Mensa, ktorý združuje najinteligentnejších ľudí sveta. Poslaním a cieľom Mensy je využitie inteligencie v prospech ľudstva. Ide predovšetkým o podporu výskumu vlastností, znakov či využitie inteligencie ako takej. Po Jodie je dokonca pomenovaný asteroid Jodiefoster17744. Hollywoodska herečka má dvoch synov, mená ich otcov však nie sú známe. Herečka sa netají svojou sexuálnou orientáciou, ktorú v roku 2013 verejne priznala a o rok neskôr sa zosobášila s Alexandrou Hedisonovou. Magazín Forbes ju niekoľkokrát zaradil do rebríčka 50 najvplyvnejších amerických lesieb a gayov.