Slováci pri hraniciach s Ukrajinou žijú v strachu. Po dopade rakety v Poľsku sa podobná situácia môže kedykoľvek stať aj u nás

Zdroj FOTO: NATO

V súvislosti s dopadom rakety do poľskej dediny, následkom ktorej po výbuchu zomreli dvaja ľudia, nastali otázky, ako je chránené naše územie, keďže tak isto priamo susedíme s Ukrajinou.

„Samozrejme, to že Rusi vypália masívny útok, rakety lietajú po celom území. Protivzdušná obrana Ukrajiny sa bráni, ale to, že raketa dopadne inam, môže byť prirodzený následok. Každopádne v takom prípade musíme byť v strehu a uvedomiť si, že za hranicami máme vojnu, ktorú rozpútala Ruská federácia a je to plne v ich zodpovednosti,“ povedal premiér Eduard Heger.

„Na Slovensku máme bezprecedentne chránené nebo, nikdy to na takej úrovni nebolo,“ reagoval minister obrany Jaroslav Naď.

V pohotovosti sú všeky medzinárodné i aliančné systémy.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: MOSR

„Či sa jedná o tri batérie systému Patriot, ktorý pokrýva veľkú časť územia Slovenskej republiky, alebo ide o systémy Avenger alebo Igla, ktoré má Slovensko k dispozícii v relatívne veľkom počte. Čiže robíme všetko pre to, aby sme zabezepčili bezpečnosť nášho územia a obyvateľov,“ upresnil Naď, podľa ktorého budeme požadovať aj ďalšie systémy, ktoré budú zaisťovať bezpečnosť občanov Slovenska. V súčasnosti je systém Patriot na Sliači a v Malackách, ostatné systémy na východe Slovenska. Do budúcna sa nevylučuje, že ďalšie strategické systémy ochrany budú smerovať práve na východ.

„Aj preto som viackrát upozorňoval na blízkosť letiska Užhorod. Potencionálne by mohlo mať Rusko záujem útočiť na toto letisko a ja som intenzívne vyzýval, aby sa od takýchto aktivít upustilo už v marci, keď sme mali informácie, že by sa to malo udiať,“ dokončil minister obrany.

Ľudia žijúci v pohraničí majú strach.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: SZ

Obec Jenkovce je zhruba tri kilometre od užhorodského letiska. Obyvatelia neustále počujú sirény, ktoré sa ozývajú ukrajinským mestom. „Samozrejme, že máme strach,“ hovorí jedna z obyvateliek obce: „Už od februára žijeme v strachu, kedy k nám čo dopadne. Nikdy nemôžeme vedieť, kedy budú útočiť aj na Užhorod. Priamo domov počujem sirény a neviem, čo mám robiť.“

„K nám môže dopadnúť aj raketa, ktorá nemusí byť mierená na Užhorod. Aj ďalej na východ môže letieť a dopadne tu. Ale čo s tým spravíme?“ pýta sa ďalší obyvateľ.

„Je prirodzené, že bude na stole požiadavka na posilnenie vzdušného priestoru krajín, ktoré sú prihraničné,“ vysvetľuje Heger a dodáva:. „Riziko, že sa podobný incident stane, tu stále existuje a bude existovať, pokiaľ Rusko bude vo vojne s Ukrajinou, pretože my sme susediaca krajina.“