O pár rokov má byť život Európanov úplne iný. Do ulíc má pibudnúť viac bicyklov, v jedálničkoch nastanú zmeny

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

V nasledujúcich rokoch čakajú Európanov zásadné zmeny. Z tanierov sa má vytrácať mäso, najmä hovädzie, lyžovanie v Európe sa možno stane minulosťou. Na prepravu majú ľudia viac používať bicykle, či už normálne alebo elektrické, vedome nakupovať menej vecí, ktoré majú byť najmä recyklované, pre drahé letenky, menej cestovať.

Zmeny, ktoré sa majú dostaviť do Európy, popisuje portál Politico v analýze roku 2040. Týkajú sa klímy a s ňou súvisiacich zákonov, ktoré majú zásadne ovplyvniť už o pár rokov životy ľudí. Členské štáty totiž majú byť v roku 2050 klimaticky neutrálne. „V roku 2024 Komisia práve podporila plán, ktorý v podstate predpokladá túto budúcnosť. V 605-stranovom hodnotení vplyvu sa uvádza, ako by EÚ mohla dosiahnuť 90-percentné zníženie emisií do roku 2040,“ uvádza portál. Ako to má v praxi vyzerať?

„Vidiecke oblasti sú obývané menším počtom kráv na zemi a väčším množstvom elektrických káblov nad hlavou. V EÚ nezostal ani jeden baník, ale pracovné miesta v ekologickej výrobe sú na vzostupe. Stručne povedané, zníženie o 90 percent do roku 2040 si vyžaduje, aby Európa pretvorila svoju ekonomiku, zmenila krajinu a zmenila svoj životný štýl,“ uvádza Politico.

Áut na benzínový a naftový pohon má výrazne ubudnúť kvôli dekarbonizácii. Približne o pätnášť rokov sa má v doprave pohybovať 60 % elektrických áut. S nulovou produkciou emisí však súvisí aj to, že v uliciach bude viac bicyklov alebo kolobežiek. Nenávrate má byť preč aj éra lacných leteniek, kvôli vysokým emisiám, ktoré lietadlá vypúšťajú, čakajú túto dopravu podtstane vyššie dane.

Zmenou má prejsť aj sektor energetiky. Do roku 2040 totiž majú byť uzavreté elektrárne na fosílne palivá, ktoré majú nahradiť len elektrárne z jadra a prírodných zdrojov (voda, vietor).

Víkendové lietanie na dovolenky má byť naozaj drahým luxusom. Zdroj FOTO: pixabay.com

Zmeny sa očakávajú aj v jedálničkoch ľudí. Tie majú priniesť na tanier menej živočíšnych produktov a mliečnych výrobkov. Európania budú musieť obmedziť mäso, jeho produkcia má totiž tiež podliehať vyššiemu zdaňovaniu. Problémom je najmä mäso hovädzie, hospodárske zvieratá totiž produkujú veľké množstvo metánu, čo je druhou najväčšou príčnou globálneho otepľovania. Spôsobiť to má aj ubudnutie poľnohospárskych podnikov zameraných na chov hospodárskych zvierat. Poľnohospodári budú nútení výrazne znížiť používanie dusíkatých hnojív, čo si vyžaduje zmenu poľnohospodárskych postupov, aby sa udržali stabilné výnosy plodín.

Napriek opatreniam sa však Zem má aj naďalej otepľovať. Európska komisia má obavy najmä o južné štáty Európy, ktoré budú musieť zákonom obmedziť prácu v lete mimo budovy. Tie sa totiž majú nebezpečne prehrievať. „Z klimatizovaného Berlaymontu Európska komisia vysiela rastúcu európsku hasičskú flotilu do boja proti ničivým lesným požiarom a je sprostredkovateľom medzi regiónmi, ktoré sa hádajú o práva na vodu,“ píše Politico.

Zmeny sa očakávajú aj v turizme. Kvôli teplým zimám sa lyžovanie stane skôr luxusom a z Európy sa sneh môže nadobro vytratiť. Očakáva sa, že aj v Alpách sa sneh stane nedostatkovým, keďže už dnes sa topia pevninské ľadovce.

Z jedálničkov by zásadne malo ubudnúť mäso a mliečne výrobky, základ stravy má byť rastlinný. Zdroj FOTO: pixabay.com

„Napriek tomu nie je možné povedať, či sa táto imaginárna budúcnosť niekedy objaví. Na celom kontinente narážajú klimatické politiky na odpor. Európski poľnohospodári sa búria a blížiace sa európske voľby lákajú zákonodarcov, aby svojim voličom sľúbili ekologickú transformáciu bez námahy,“ dodáva portál Politico.

V roku 2040 sa však Európania majú tešiť z jedného hmatateľného prínosu zo svojho úsilia o dekarbonizáciu a elektrifikáciu: ľahšie sa im má dýchať. Keďže uhoľné elektrárne sa majú zavrieť a autá spaľujúce ropu majú z ciest zmiznúť, počet predčasných úmrtí v dôsledku znečistenia ovzdušia má dramaticky klesnúť – z približne 466 000 ročne v roku 2015 na menej ako 200 000 v roku 2040, čo je vývoj, ktorý má ušetriť európskemu hospodárstvu miliardy súvisiacich nákladov. So zmenami však prichádzajú aj ďalšie výhody pre ľudské zdravie – prechod na rastlinnú stravu a aktívnejšie spôsoby dopravy, ako je cyklistika alebo chôdza, má zlepšiť aj zdravie priemerného Európana.