Nikita Slovák: Drahí voliči, vychutnajte si, čo ste si navarili…

Budova Národnej rady Slovenskej republiky. Zdroj FOTO: pixabay.com

Uff, tak je po kampani. A aj po voľbách. O to viac mi vŕta v hlave, načo je komu exit poll. Jasné, chápem, každý musí zarobiť, ale aby ste večer zaspávali v demokratickej, vyspelej krajine a zobudili sa podľa výsledkov volieb v Orbánovom Maďarsku, to už je asi príliš veľká odchýlka. Možno chlapci neboli na Orave alebo na Kysuciach.

Čo sa týka výsledkov volieb, tak najprv k tým potešujúcim veciam. Tam bude zoznam kratší. Náckovia sa nedostali do parlamentu! V tom lepšom prípade sa im vypomstil neexistujúci volebný program. „Upraceme tu“ môže ako headline stačiť tak pre upratovaciu službu. A to, že pridali v poslednej chvíli vyššie penzie, už nezabralo. Aspoň ušetrili Ficovi hodiny premýšľania, ako vysvetliť červeno-hnedú koalíciu. Tým smutnejším vysvetlením je to, že sa na kandidátky iných strán dostali autentickejší nacisti.

Druhým potešujúcim faktom je, že sa do parlamentu nedostalo ani hnutie Sme rodina. Zúfalo síce na bilboardoch tvrdili, že sú normálni a že niekomu imaginárnemu pomáhajú, ale nestačilo to. Slečny s napuchnutými perami, vytesanými lícnymi kosťami a noštekmi ako Michael Jackson pochopili, že milovaný Boris nepatrí k tým najväčším gentlemanom. Spojenie konzervatívneho kresťanstva so sexuálnym predátorom sa konečne rozpadlo.

No a ideme k tým horším stránkam tohtoročných volieb.

Andrej Danko napodobnil Slovan Bratislava. Je jediným členom SNS, ktorý sa na kandidátke strany dostal do parlamentu. Tak ako kedysi Slovan hrával s jedným-dvomi slovenskými odchovancami. Taraba, Huliak, Šimkovičová, to bol jeho recept, ako prekročiť magickú hranicu piatich percent. No a, samozrejme, bratia Kuffovci, dvaja bojovní mnísi, ktorí prelievali krv za cudziu pôdu. Tu musím spomenúť, že som nikdy nestretol živého voliča SNS, o to zvedavejší som, kto zahlasoval za túto zbierku politických endemitov.

Po bitke so šarmantným bývalým ministrom vnútra Kaliňákom sa triumfálne do parlamentu dostal aj Igor Matovič, ktorý plnil poštové schránky nezmyslami. Jeho zmluva so Slovenskom má literárne kvality desatora.

Využijem príležitosť, aby som poďakoval voličom Smeru so Štokholmským syndrómom, vďaka ktorým Fico vyhral voľby. Tento najbohatší slovenský bezdomovec má na kandidátke dokonalý trust mozgov, charizmatického Kamenického s nezapamätateľnou tvárou, Blanára s previnilým výrazom balkánskeho škrupinkára a mimoriadne ambiciózneho Erika Kaliňáka, ktorý je schopný rovnako ako jeho strýko. Schopný všetkého.

K voľbám sa ešte vrátime o týžden, dovtedy si vychutnajte, čo ste si navarili, drahí voliči…

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér