Nikita Slovák: Je nepokojná doba. Po celom svete vstávajú blázni a šarlatáni, ktorí ponúkajú nesystémové riešenia

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Žijeme v postfaktuálnej dobe, stačí niečo deklarovať a vaši verní sa za to budú biť, nech je to čokoľvek. Vy už dávno vyhlasujete niečo úplne iné, ale vaši vojačikovia ešte umierajú za vaše staré hlúposti v zákopoch…

Nečudo, aj stáročná demokracia v USA nedokázala vstrebať človeka typu Trump. Systém bŕzd a protiváh hravo dokázal spochybniť svojimi vyhláseniami a niekoľko stovák zúfalcov pod jeho vplyvom dokonca zaútočilo na Kapitol. Tento nevypočítateľný a excentrický miliardár dnes zamestnáva desiatky úradníkov a policajtov, ktorí rozpletajú pavučinu jeho lží, daňových únikov a skutkov, ktorými spochybnil samotnú podstatu demokracie.

Je nepokojná doba, po celom svete vstávajú blázni a šarlatáni, ktorí ponúkajú nesystémové riešenia. Instagram, Tik Tok a sociálne siete zaplavujú exhibicionisti s čoraz čudnejšími videami a posolstvami. Objavujú sa opäť rôzne tretie cesty, zázračné recepty, nové kombinácie, ale podstata je rovnaká, vznikajú kvôli ľuďom, ktorí sú ochotní nasledovať prorokov. Či už je to bláznivý starec zavretý v bunkri, ktorý zatiahol celý svet do najhnusnejšieho dobrodružstva za posledné desaťročia, alebo milióny zaslepených fanúšikov, ktorí prehliadajú realitu.

Mnohí z nás nechápu, ako je možné dávať smajlíky na obrázky zúbožených detí, plačúcich babičiek a do tla vyhorených domov. Ľahšie ako nad tým plakať je zrejme pre tých ľudí zbavených empatie spochybniť realitu. Poprípade začnú niečo splietať o tuneloch pod Ukrajinou a, samozrejme, o ukrajinských fašistoch. A tak napríklad Slováci, ktorí majú v parlamente zo dvadsať kovaných náckov, obviňujú z fašizmu krajinu, kde sa nacistická strana ani nedostala do parlamentu.

Je jediná cesta, ktorá vedie do vyspelej Európy. A to sú vedomosti a poznanie. A, samozrejme, tolerancia. K menšinám, k názorom, k spôsobu života. Pokojná výmena názorov a poznania medzi liberálmi a konzervatívcami, ale aj schopnosť brániť demokraciu, keď je ohrozená. Neverte kaukliarom a hypnotizérom, už sme s nimi stratili 30 rokov. Verte poctivému politickému programu, autentickej snahe po uznávaní naozajstných hodnôt. Verte tomu, že po vyčerpaní všetkých bláznovstiev, vydieraní, nápadov z brucha konečne nastáva chvíľa, kedy sa môže zostaviť nová väčšina v parlamente a zachrániť to, čo sa dá.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér