Medzinárodný vyšetrovací tím narušil miliónový biznis s omamnými liekmi. Slovenskí predajcovia ich mali posielať poštou

Slovenskí a českí policajti spojili sily v boji proti drogám. Súčasne vykonali protidrogové akcie na Slovensku aj v Českej republike. Akcia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mala na Slovensku krycí názov „Šamani“, v Česku dostala krycí názov „TISA“. 

V septembri tohto roku obe polície uzavreli dohodu o medzinárodnom vyšetrovacom tíme. Dohoda vznikla aj na základe akcie s krycím názvom „Liečiteľka“, ktorú Slovenská polícia vykonala ešte v novembri minulého roka. „Na území Slovenskej republiky sa uskutočnila akcia v Bratislave, Košiciach a v jednej z obcí v okrese Košice – okolie. Počas akcie sme zadržali dve osoby. Po vykonaní nevyhnutných procesných úkonov sme jednu z nich prepustili na slobodu. V Českej republike kolegovia zadržali osem osôb. Po vykonaní nevyhnutných procesných úkonov prepustili na slobodu tri z nich,“ upresnila hovorkyňa Prezídia PZ SR Karolína Barinková.

Zdroj FOTO: Polícia SR

Vyšetrovateľ NAKA obvinil z drogovej trestnej činnosti tri osoby. Skutok kvalifikoval ako obzvlášť závažný zločin. V Českej republike obvinili celkovo päť osôb vrátane „hlavy“ organizovanej skupiny.

Obchodovali s ľuďmi z Brazílie

Organizovaná skupina si mala zadovažovať lieky v Českej republike a v Brazílii. Lieky z Brazílie mala dovážať na české územie. „Po ich triedení ich mala následne odovzdávať svojim predajcom, predovšetkým na slovenskom území. Následne mali lieky distribuovať konečným užívateľom,  prevažne prostredníctvom komerčných služieb Slovenskej pošty,“ dodala hovorkyňa Prezídia.

Polícia pri domových prehliadkach na Slovensku zaistila lieky s účinnou látkou zolpidem, neurol, alprazolam, diazepam, bromazepam, midazolam a iné. Išlo o  takmer 1 500 tabliet.

Zdroj FOTO: Policie ČR

Jedna z obvinených osôb mala na území Slovenska predať lieky za viac ako 425-tisíc eur. Obvineným polícia zároveň zaistila na účtoch viac ako 170-tisíc eur, dve nehnuteľnosti a dve vozidlá, u ktorých je podozrenie, že sú ziskom z trestnej činnosti.

V Českej republike policajti zaistili 80-tisíc tabliet obsahujúcich kontrolované látky a tiež množstvo polepov a obalový materiál. Rovnako zaistili na bankových účtoch 12,5-milióna Kč a tri nehnuteľnosti v hodnote viac ako 11-miliónov Kč. 

Zdroj FOTO: Polícia SR

„Rozsah trestnej činnosti celej organizovanej skupiny odhadujeme na viac ako 1,25-milióna eur. Podľa zistení vyšetrovateľov mala byť organizovaná skupina činná od roku 2016. Najväčšiu aktivitu mala vyvíjať v rokoch 2019 – 2021,“ informuje hovorkyňa Prezídia.

Na území Slovenskej republiky je jedna z troch obvinených osôb stíhaná väzobne, v Českej republike sú väzobne stíhané tri osoby.

Medzinárodný vyšetrovací tím Slovenskej republiky a Českej republiky aj naďalej pokračuje v práci. „Vo veci aktuálne prebieha dokazovanie. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v súčasnosti bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ uzatvára Karolína Barinková.