Stanica STK vydala 32 povolení pre autá, ktoré už na cestách nemali čo robiť. V úplatkárskej kauze sa objavil aj poslanec

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Príslušníci NAKA si to ešte na jeseň v ranných hodinách namierili na jednu zo staníc technickej a emisnej kontroly na krajnom východe Slovenska. Dôvodom bola korupcia, úplatky mali prijímať technici.

“Mali prijať najmenej od 32 osôb finančné úplatky v rôznej výške za to, že na kontrolovaných vozidlách vykonali technickú a emisnú kontrolu a vydali potvrdenie o jej absolvovaní, a to aj napriek tomu, že vozidlá nespĺňali podmienky na premávku po pozemných komunikáciách,” informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR, Michal Slivka.

S obvinenými technikmi zamestnávateľ ihneď ukončil pracovný pomer, medzi obvinenými figuroval aj mestský poslanec

O pár mesiacoch spolupráce NAKA a ministerstva dopravy padli obvinenia. “Výsledkom spolupráce bolo zistenie korupčnej činnosti u piatich osôb, z ktorých jedna osoba (kontrolný technik) bola obvinená z prijímania úplatku a štyri osoby za podplácanie. Korupcia na staniciach technických a emisných kontrol je však stále veľmi rozšírený jav, NAKA v spolupráci s ministerstvom dopravy bude naďalej pracovať na ich odhaľovaní a trestaní, ” informovala Andrea Dobiášová, hovorkyňa ministerstva vnútra.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: red

Už štvrtý rok platí na Slovensku novela zákona o boji proti korupcii na staniciach STK

Majitelia týchto staníc majú zo zákona povinnosť zaviesť protikorupčný systém. Firma, ktorá sprostredkúva medzinárodné skúsenosti v oblasti STK si ešte pred obdobím covidu nechala vyhotoviť prieskum na vzorke tisíc respondentov, či sa majitelia vozidiel stretávajú na staniciach STK s korupciou. “Z výsledkov vyplýva, že i keď sa podvodné konanie zamestnancov staníc technickej kontroly znížilo, k úplnému odstráneniu nedošlo. Dobrou správou je, že až 85 percent majiteľov vozidiel potvrdilo, že sa s korupčným správaním na slovenských staniciach STK nestretáva. Ďalších 14 % ale uviedlo, že takúto skúsenosť má. Najčastejšie, vyše 17 % opýtaných vodičov, sa stretáva s korupciou na STK v Prešovskom a Trnavskom kraji, najmenej vnímajú korupciu v Nitrianskom či Bratislavskom kraji. Z hľadiska pohlavia vychádza, že častejšie sa s korupciou u zamestnancov staníc STK stretnú muži,” informoval generálny riaditeľ spoločnosti TÜV SÜD Slovakia.