Pšenicou ani slivkami sa Ukrajinci pred násilníkom neubránia. Dolná snemovňa Kongresu sa dohodla na nadstraníckom rozhodnutí

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Proti ozbrojenej agresii a beztrestnému zabíjaniu dodávkou zbraní proti vrahom

Tohto princípu sa USA v dejinách držali. Nepochybne v dôsledku vojenskej pomoci Sovietskemu zväzu počas druhej svetovej vojny sa tento kolosálny stret predĺžil možno aj o niekoľko rokov, ale o tom historici vedú tu špekulatívnejšie, tu ešte hlúpejšie diskusie.

Realitou bolo, že Nemecko prepadlo svojho brata v zbrani – Sovietsky zväz – a z nevysvetliteľných dôvodov vyhlásilo vojnu USA. „Američania“ a Briti potom začali s dôležitými dodávkami zbraní pre ZSSR. Západní spojenci sa neuchýli k takej úbohosti, aby od toho dali ruky preč a tvrdením, že nebudú predsa prispievať k vojnovému utrpeniu. Nemci a Rusi nech začnú diplomaticky rokovať o mieri, nás do toho nič! Radi to sprostredkujeme. „Druhá svetová vojna sa nedá vyhrať vojensky!“ kričali by do sveta. Čo si Nemci už zabrali, nech si nechajú, však Rusku toho ostane ešte dosť!

Však keď sused zapáli inému susedovi chalupu, nebudem tomu poškodenému predsa pomáhať hasiť vlastnou vodou zo studne. Ešte by mi v nej nič neostalo! Nech sa tí dvaja dohodnú, ale nech sa to už skončí.

Áno, takto reaguje súčasná vláda na požiar u napadnutých susedov: ani kvapku na hasenie, historicky to znamená ani ruskú alebo americkú guľku partizánom v SNP. Len to jatrí emócie a zbytočne umierajú ľudia na oboch stranách. Je úplne jedno, kto to zavinil a kto je kde doma. A neboli Hlinkovi gardisti náhodou tiež doma?

Dolná snemovňa prišla k rozumu. Trumpovi republikáni prestali blokovať sľúbenú vojenskú pomoc Ukrajine

Nemyslím si, že USA sa nechali ovplyvniť slovenskou vlnou občianskej (neštátnej) mierovej podpory na vyzbrojovanie Ukrajiny, ktorej obyvateľstvo je každodenne masakrované a štát ho nemá čím brániť. Dolná snemovňa sa proste dohodla na nadstraníckom rozhodnutí: Ak chceme zastaviť vraždenie ukrajinských obyvateľov, ich vyhladovanie a energetickú vandalizáciu ich krajiny, dajme im zbrane. Pšenicou, repkou a slivkami sa po zuby vyzbrojeným násilníkom neubránia. 

Správu o masívnej pomoci Ukrajine, odsúhlasenej v sobotu, priniesla v aktualizovanej podobe agentúra AFP a oznámila, že okrem pomoci Ukrajine (61 miliárd dolárov, čo je asi 57 miliárd eur) sa Snemovňa zľutovala aj nad Taiwanom a Izraelom, ktorý ostreľujú zo všetkých strán. A nie figami. Ale dronmi, raketami s plochou dráhou letu a dokonca balistickými strelami. ZHN (chemické a biologické) do nich zatiaľ nepchajú, to by do niekoľkých hodín ostal z Teheránu alebo iného veľkého iránskeho mesta surrealisticky vyzerajúci cintorín.

Balík pomoci ešte nie je stopercentne istý, svoje áno musí povedať ešte Senát na utorkovom zasadaní 24. apríla, ale Volodymyr Zelenskyj už sa môže začať usmievať. Doteraz mu pri pohľade na ničenú Ukrajinu úsmev veľmi nešiel.

Reakcia Kremľa na západnú podporu ukrajinských obranných línií by bola komická, ak by nebola smiešna

Rusko hlasovanie v americkom Kongrese okamžite odmietlo so sebavedomým tvrdením, že to „očakávalo a rátalo s tým“. Nás ste nemohli prekvapiť! „Ukrajinu to ešte viac zničí, Spojené štáty na tom zbohatnú a kyjevský režim zapríčiní smrť ešte viacerých Ukrajincov.“ Kto túto kremeľskú perlu vyslovil? No predsa Dmitrij Peskov (Putinov hovorca) pre agentúru TASS.

Istý Josef Goebbels by počiatkom 40. rokov minulého storočia mohol kľudne vypustiť rovnako vtipnú poznámku na adresu Američanov: „Prestaňte podporovať Sovietov, veď každý deň tam kvôli vašej podpore prichádza len v Leningrade o život tisíc ľudí.“ „Že sa nehanbíte, vy vrahovia!“ dodal by majster demagógie.   

Slovné spojenie „smrť Ukrajincov“ je navyše sémantický kotrmelec: Rusko dnes nepovažuje Ukrajinu za suverénny štát a ukrajinský národ podľa najvyšších ruských ideológov (vrátane chudáka patriarchu Kyrilla) neexistuje.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik