Podporujú ho tisíce Rusov, ktorí sú nespokojní s Putinovou politikou, informuje spravodajský portál meduza. Stoja pritom v mrazoch a nepriaznivom počasí v radoch aj niekoľko hodín. Chcú podporiť kandidatúru Borisa Nadeždina, protivojnového kandidáta na post prezidenta Ruska, ktorý aby mohol byť volený, potrebuje 100-tisíc podpisov. Rady sa vytvorili v ruských mestách aj v zahraničí pred Nadeždinovými volebnými štábmi, informuje spravodajská stanica BBC. Nadeždina nominovala mimoparlamentná Občianska iniciatíva. Ide o 60-ročného politika, ktorý je bývalým poslancom dolnej komory ruského parlamentu, bol poradcom opozičného politika Borisa Nemcova, ktorého zavraždili a radil aj politikovi Sergejovi Kirijenkovi. Tvrdí o sebe, že je „odporca politiky súčasného prezidenta“. Podľa zákona by mal Nadeždin do 25. januára zhromaždiť 100-tisíc podpisov ruských voličov.
Ukrajinský prezident V. Zelenskyj v dekréte žiada ochranu práv a slobôd Ukrajincov žijúcich v ruských regiónoch, požaduje tiež zachovanie ich národnej identity. Moskva by podľa neho mala ukrajinskej menšine poskytnúť právo na vzdelávanie v ukrajinčine aj zabezpečiť prístup k médiám v ukrajinčine. Ukrajinský prezident zároveň obvinil Moskvu, že sa v priebehu storočí dopúšťala a stále sa dopúšťa ztláčania Ukrajincov a ničenia ukrajinskej národnej identity. Zelenskyj tiež vyzval na preskúmanie faktov o možných zločinoch páchaných na týchto Ukrajincoch, ich násilnej rusifikácii alebo deportácii ukrajinského obyvateľstva a tiež vyzval na vytvorenie materiálov mapujúcich viac ako tisícročnú históriu vzniku ukrajinského štátu.
Rusko odsúdilo na vyše osem rokov dôchodcu (61) za vlastizradu, pretože nesúhlasil s vojnou na Ukrajine. Podľa ruských úradov mal plánovať vstup do ukrajinskej armády. Ide o bývalého pilota leteckej spoločnosti Igora Pokusina, ktorý sa narodil v ukrajinskej Odese. Pokusin pred rokom polial farbou armádny leták a na stenu napísal „Sláva Ukrajine“, za čo dostal šesťmesačnú podmienku, nakoľko kritika ruskej armády je v Rusku protizákonná. Následne ho však obvinili z vlastizrady na základe odpočúvaných hovorov s jeho rodinou.
Britský denník The Times odhaduje priemerný vek ukrajinského vojaka na 43 rokov. Podľa média slúži v ukrajinských ozbrojených silách veľa mužov starších ako 40 rokov, tí sú po takmer dvoch rokoch bojov vo vojnovom konflikte s ruskou armádou už značne vyčerpaní. Bremeno vojny podľa spravodajského média spočíva na mužoch stredného veku, ktorí sa do bojov na začiatku vojnového konfliktu prihlásili dobrovoľne. Vysoký priemerný vek podľa denníka potvrdzujú aj slová poradcu šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Serhija Leščenka, podľa ktorého je v niektorých brigádach priemerný vek bojujcich až 54 rokov.
Vojna na Ukrajine potrvá najmenej ďalšie dva roky, odhadujú západné spravodajské služby. Informuje o tom CNN. Podľa spravodajského servera niektorí západní a americkí predstavitelia tvrdia, že vojna na Ukrajine potrvá až ďalších päť rokov, súčasná situácia na bojisku je skôr statická. Očakáva sa, že Ukrajina tento rok strávi posilňovaním svojho priemyslu a obnovou síl v očakávaní väčších bojov v roku 2025, to isté sa očakáva od ruskej strany. Obe strany „sú príliš vyčerpané pokiaľ ide o vojakov a vybavenie,“ povedal pre server americký vojenský predstaviteľ.
Ruskí okupanti opäť zamínovali areál Záporožskej jadrovej elektrárne. Upozorňuje správa Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE). Podľa nej sú výbušniny nezlučiteľné s bezpečnostnými normami. Podľa správy ruské jednotky umiestnili míny medzi vnútorné a vonkajšie oplotenie elektrárne v blízkosti frontovej línie. Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi v uviedol, že tieto výbušniny sú „nezlučiteľné“ s bezpečnostnými normami a upozorňuje, že Rusi zrejme nebudú robiť komplexnú údržbu elektrárne. Tím expertov, ktorí sú na mieste od septembra 2022, síce predložili plán údržby, no má byť nedostatočný. Situácia opakovane vyvoláva obavy z jadrovej katastrofy.