Nenávidel pretvárku, sentiment, mravy aj konvencie. Český spisovateľ, novinár a humorista, ale predovšetkým tvorca vojaka Švejka bol obrovský bohém, ktorý sa rád túlal svetom a zbieral skúsenosti. Svoj anarchistický život však počas 1. svetovej vojny dobrovoľne vymenil za front, čím všetkých prekvapil.
Jaroslav Hašek (1883-1923) pochádzal z otcovej strany zo sedliackeho rodu, z matkinej zase z rodu šľachtického. Keď mal štyri roky, lekár mu diagnostikoval srdcovú vadu a nevyvinutú štítnu žľazu, čo bol dôvod, prečo takmer celé destvo trávil u svojich starých rodičov na vidieku. Pokojné detstvo vystriedali bláznivejšie tínedžerské roky. Keď mal Hašek jedenásť, do ich susedstva sa prisťahoval vyslúžilý námorník, ktorý sa s chlapcom zblížil až natoľko, že doma začal kradnúť peniaze, vyrážali spolu do krčiem a tam Jaroslava učil piť alkohol.
Keď mal dvanásť, zomrel mu na intoxikáciu alkoholom otec, ktorý bol učiteľom matematiky. V alkohole utápal bolesti spôsobené rakovinou. Rodina sa po otcovej smrti prepadla do chudoby, a tak sa mama Katarína s tromi synmi sťahovala z jedného príbytku do druhého. Napriek tomu sa Jaroslavovi podarilo vyštudovať a po maturite sa zamestnal v banke. V tom čase sa zoznámil s anarchistami a dostal sa do ich vedenia (za anarchistickú činnosť bol dokonca krátko väznený). Začal viesť bohémsky a tulácky život, počas ktorého sa živil literatúrou a novinárčinou. Čím ďalej, tým viac mal problémy s alkoholom.
V roku 1907 sa zoznámil s Jarmilou Mayerovou, ktorú si vzal za manželku. O sedem rokov neskôr dobrovoľne narukoval k 91. pluku, s ktorým odišiel na front. O svojom úmysle narukovať však nikomu nepovedal, preto bol istý čas hľadaný. Krátko na to sa nechal zajať a v roku 1916 vstúpil do česko-slovenských légií. O dva roky neskôr sa v Moskve pridal k boľševikom a vstúpil do Červenej armády, kde sa stal riaditeľom armádnej tlačiarne a náčelníkom oddelenia pre prácu s cudzincami. Podľa všetkého konal dosť brutálne a nariadiť mal značný počet popráv. Čo viedlo Haška k zanechaniu myšlienky anarchizmu a prijatiu socialistických myšlienok, nikdy neobjasnil. V Rusku sa 15. mája 1920 oženil s typografkou Alexandrou Gavriľovnou Ľvovou, a to i napriek tomu, že doma v Česku bol tiež stále ženatý.
Na jeseň v roku 1920 bol zranený pri pokuse ho zavraždiť. O pár týždňov na to sa z vojny vrátil domov. Do Československa bol vyslaný s cieľom organizovať komunistické hnutie. Tu sa však opäť vrhol na svoj bohémsky spôsob života a vrátil sa k alkoholizmu. Doma mu však hrozil súd za mnohoženstvo, ktorému sa vyhol ďaka tomu, že v Rusku nebol po vojne poriadok a neuznávali sa vzájomne rôzne zmluvy. Od jeho smrti uplynulo presne sto rokov, začiatkom januára 1923 zomrel na zlyhanie srdca.
Zo začiatku písal predovšetkým cestopisné poviedky, črty a humoresky, ktoré mu uverejňovali v časopisoch. Základom jeho próz boli jeho skutočné zážitky, to vnáša do znalostí o jeho živote zmätok, pretože nie vždy je jasné, čo je pravda a čo je výmysel. Medzi jeho najznámejšie dielo patrí román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, ktorý bol preložený do 54 jazykov. Postava vojaka Švejka sa v Haškovych poviedkach objavila v roku 1920. Nápad napísať knihu o dobrovoľníkovi, ktorý je ľahko slabomyseľný, si priniesol z Ruska, kde napísal prvé kapitoly. Toto dielo (ale aj mnohé iné Haškove diela) bolo sfilmované a patrí u českého a slovenského diváka k mimoriadne obľúbeným.
- Rozpočet Kremľa na rok 2025: Na tri dni plánovaný „blickríg“ proti Ukrajine niečo stojí. Výdavky na „obranu“ sú tajné, ale kolosálne
- V Česku vládna kríza, na Slovensku tiež, v Maďarsku to Viktor „drží v rukách“ a v Rakúsku vyhrali kryptonáckovia
- Vojny už majú dosť aj samotní Rusi, viac ako polovica si želá mier, ukazuje prieskum. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Entity uniesli našich skvelých politikov a do parlamentu napchali ich kópie. Veď taký Fico nikdy nechcel dvíhať DPH
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom