Európska únia chce sprísniť podmienky pre vodičov. V prípade dôchodcov za volantov, ktorí majú nad 70 rokov, navrhuje, aby si vodičský preukaz obnovovali každé dva roky a viac sa podrobovali zdravotným prehliadkam. Novopečeným šoférom chce zase obmedziť jazdu po tme a pre elektrokolobežkárov žiada vodičské preukazy. O návrhu sa bude rozhodovať na prelome rokov.
Do Európskeho parlamentu smeruje novela, ktorá by mala upraviť podmienky pre niektorých vodičov. Jej poslanci chcú sprísniť pravidlá napríklad pre šoférov nad 70 rokov, ktorých vodičák by bol po novom platný len dva roky namiesto piatich. A dôchodcov za volantom chcú vidieť častejšie na lekárskej prehliadke.
Aktuálne sa na Slovensku musia vodiči nad 65 rokov každých päť rokov podrobiť zdravotnému vyšetreniu, ktoré určí ich spôsobilosť k jazde. Podľa štatistík ministerstva vnútra na Slovensku vodiči motorových vozidiel starší ako 70 rokov v percentuálnom vyjadrení v roku 2022 zapríčinili 5,27 % všetkých dopravných nehôd, kde vinníkmi boli vodiči motorových vozidiel.
V roku 2022 zomrelo príčinou dopravnej nehody v krajinách Európskej únie až 20 600 ľudí. Do roku 2030 by sa mal počet smrteľných nehôd znížiť aspoň na polovicu. Kontrola dôchodcov má pomôcť zabezpečiť, aby do roku 2050 nedochádzalo k žiadnym smrteľným nehodám. Práve to označil Brusel za svoj cieľ.
„Čo si myslím, že je to také trošku pritiahnuté za vlasy a ešte k tomu by mali absolvovať nejaké preškolenia a skúšky, a to sa mi zdá pre starších vodičov, ktorí sú v kondícii, úplne zbytočné,“ povedal pre rtvs.sk prezident Autoklubu Slovenskej republiky Štefan Mihálik.
Navrhované zmeny v legislatíve však neobídu ani iných účastníkov cestnej premávky. Týkať sa majú aj mladých ľudí a šoférov, ktorí majú vodičský preukaz krátko. Tí by podľa návrhu nemohli šoférovať po tme.
Novela európskej legislatívy počíta aj so zavedením vodičských preukazov na elektrické kolobežky. A zmeny prináša aj pri vodičákoch na malé motorky.
- V Gruzínsku sa ruský neokolonializmus udržal. Protesty proti manipulácii volieb sú od počiatku bez šancí
- Rusko nasadzuje do bojov na Ukrajine aj vážne chorých vojakov. Dúfa, že infekčnou chorobou oslabí nepriateľa
- Pápež František sa nechce miešať do politiky, ale veľmi sa mu to nedarí. Robí to však šalamúnsky
- Veľkou bolesťou Ukrajiny je „mobilizačná korupcia“. Takto niektorí dôstojníci profitujú z vojny
- Situácia na Slovensku je horšia ako v okolitých krajinách. Neuveríte, v akom veku sa mladí dokážu osamostatniť
- Ukrajina sa musí vysporiadať s totalitnou minulosťou: Búranie Puškinovho pamätníka vyvolalo v Odese škandál