Bachmut sa stal vražednou zónou, každých 24 hodín v ňom padnú stovky vojakov. Aj takto vyzeral uplynulý týždeň vojny na Ukrajine

Zdroj FOTO: Telegram

Bachmut sa stal „vražednou zónou“, ktorá je pravdepodobne veľmi náročná pre ruské Wagnerove žoldnierske sily. Tie sa snažia pokračovať v útoku na západ, uviedlo britské ministerstvo obrany. Za posledné štyri dni sily skupiny Wagner ovládli väčšinu východného Bachmutu, zatiaľ čo ukrajinské sily držali jeho západ a zbúrali kľúčové mosty cez rieku Bachmutka, „ktorá teraz označuje frontovú líniu“. Hovorca ukrajinskej armády v sobotu uviedol, že za posledných 24 hodín bolo v Bachmute zabitých alebo zranených viac ako 500 ruských vojakov. Jevgenij Prigožin, šéf ruskej polovojenskej skupiny Wagner, v sobotu uviedol, že jeho sily sú blízko administratívneho centra Bachmut.

Traja civilisti zahynuli v sobotu pri ruskom ostreľovaní Chersonu na juhu Ukrajiny a ďalší zahynul v Donecku, informovali regionálni predstavitelia. Podľa agentúry Reuters boli zranení aj traja ľudia vrátane staršej ženy. Prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že traja ľudia zabití v Chersone išli do obchodu nakúpiť potraviny. „Rád by som podporil všetky naše mestá a komunity, ktoré sú vystavené brutálnym teroristickým útokom,“ povedal v pravidelnom večernom video prejave.

Rusko podľa ukrajinského ministra vnútra Ihora Klymenka od invázie vo februári 2022 bombardovalo Ukrajinu viac ako 40 500-krát. Ostreľovanie od začiatku vojny zničilo viac ako 152 000 obytných budov, uviedol Klymenko.

Zdroj FOTO: Telegram

Ruské raketové útoky sa zamerali na „kritickú infraštruktúru“ v Záporoží, informoval denník Kyiv IndependentÚtoky začaté v sobotu pravdepodobne pochádzali z rakiet protivzdušnej obrany S-300, uviedla vojenská správa Záporožskej oblasti.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba odmietol správy, že „proukrajinská skupina“ uskutočnila koncom minulého roka útok na plynovody Nord Stream. V rozhovore s bývalým portugalským ministrom Brunom Macaesom v rozhovore pre New Statesman Kuleba povedal: „Je to prvýkrát, čo počujem príbeh o tajnej proukrajinskej alebo ukrajinskej skupine, ktorá je schopná vykonávať operácie takéhoto rozsahu a sofistikovanosť.”

Kanada oznámila zákaz dovozu ruských výrobkov z hliníka a ocele s cieľom odoprieť Moskve príjmy na financovanie vojny na Ukrajine. Podľa najnovších vládnych údajov mal dovoz v roku 2021 hodnotu takmer 250 miliónov kanadských dolárov.

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinský minister zahraničných vecí v rozhovore zverejnenom v nedeľu vyzval Nemecko, aby urýchlilo dodávky munície a začalo výcvik ukrajinských pilotov na západných stíhačkách. Dmytro Kuleba pre noviny Bild am Sonntag povedal, že nedostatok munície bol problémom „číslo jeden“ v snahe Ukrajiny odraziť ruskú inváziu.

Irán dosiahol dohodu o nákupe moderných bojových lietadiel Su-35 od Ruska, uviedli v sobotu iránske štátne médiá, čím sa rozšíril vzťah, v rámci ktorého sa vo vojne Ruska proti Ukrajine používajú drony vyrobené v Iráne„Stíhacie lietadlá Suchoj-35 sú pre Irán technicky prijateľné a Irán uzavrel zmluvu na ich nákup,“ citoval vysielateľ IRIB iránsku misiu pri OSN v New Yorku.

Britská vláda napísala olympijským sponzorom a vyzvala ich, aby vyvíjali tlak na Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v súvislosti s jeho návrhom umožniť Rusom a Bielorusom súťažiť na budúcoročných parížskych hrách. MOV čelí rastúcemu odporu po tom, čo v januári stanovil cestu pre konkurentov z Ruska a jeho spojenca Bieloruska, aby získali olympijské sloty prostredníctvom ázijskej kvalifikácie a súťažili ako neutrálni športovci v Paríži.

Zdroj FOTO: Telegram

Rusko zaradilo Svetový fond na ochranu prírody ako zahraničného agenta. Podľa ruského ministerstva spravodlivosti sa ochranárska skupina so sídlom vo Washingtone DC „pod zámienkou ochrany prírody a životného prostredia pokúšala ovplyvňovať rozhodnutia výkonných a legislatívnych orgánov a bránila realizácii priemyselných a infraštruktúrnych projektov“.