Keď cítime nervozitu alebo bolesť hlavy, je čas šperk s drahým kameňom odložiť, radí odborníčka

Janka tvorí personalizované šperky z liečivých kameňov. Zdroj FOTO: Archív JM

Ak si myslíte, že niet nádeje pre kameň byť niečím iným než kameňom, nie je to pravda. Za starých čias ľudia prikladali kameňom nesmiernu moc. Verili, že majú liečivé účinky a dokonca, že nám môžu priniesť šťastie či lásku. Jana Miko Makajová (Michaelita šperky), ktorá sa venuje nielen tvorbe osobných šperkov z liečivých minerálov, nám prezradila, aká môže byť sila kameňov a ktoré z nich by nám v domácnosti rozhodne nemali chýbať.      

Janka, v akej oblasti pôsobíte? 

Venujem sa intuitívnej tvorbe osobných šperkov a mandál z liečivých minerálov, tiež pôsobím v oblasti terapií. Ide o energetické terapie na diaľku, ktoré slúžia na odblokovanie fyzického a energetického tela.

Aké je posolstvo kameňov či drahokamov?

Posolstvom kameňov je pohladiť a posilniť naše vnútro, telo, ale i  jednotlivé orgány v ňom cez ich vibrácie a energie. Upokojiť našu myseľ, nastoliť harmóniu, lásku, mier, pokoj, harmonizovať naše vzťahy s okolím aj sami so sebou. Ochraňovať nás aj naše priestory ako napríklad domácnosť, pracovisko pred negatívnymi energiami, navýšiť naše vibrácie, podporiť duchovný rast, prepojenie s vyššími sférami a naším najvyšším Ja. Nastoliť dobrý spánok a príjemné sny, zlepšiť komunikáciu s okolím a sebavyjadrovanie v súlade s našimi emóciami, sprevádzať nás pri meditácii, ukotvovať naše svetlo a poslanie do hmoty či načítavať kódy a energie, ktoré v sebe nesú.

Jankina tvorba je rozmanitá, pestrá a spočíva práve v prepájaní účinkov a energií kamienkov. Foto: Archív JM

Možno kamene rozdeliť do kategórií?   

Kamene môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti, ktorými podporuje, harmonizuje a pomáha v určitej oblasti. Kamene nás dokážu liečiť, ako napr. univerzálny krištáľ, jantár, ametyst, karneol, jaspis. Taktiež ich môžeme rozdeliť do kategórie ochranné – patria tam najmä tmavé, čierne farby minerálov ako turmalín, hematit, ónyx, čierna láva.

Kamene delíme na drahokamy a polodrahokamy. Drahokamy sú minerály, ktoré majú svoje výnimočné, estetické vlastnosti a sú používané na ozdobné účely. Ich vlastnosti sú nádherný lesk a farba, čistota, stálosť, mechanická odolnosť a zriedkavosť v prírode. Patrí k ním diamant, smaragd, rubín, zafír, drahý opál.

Polodrahokamy sú zase minerály, ktoré spĺňajú aspoň jednu z podmienok drahokamov. Je ich pomerne veľa a ich cena preto závisí od farby a módy. Patrí sem napríklad kremeň, granát, tyrkys, topás, nefrit, turmalín či zirkón.

Súvisí s účinkom kameňov aj farba?  

Áno, farba úzko súvisí s účinkom aj intenzitou kameňov. Tým, ako na nás farebne pôsobia, vieme navnímať ich silu a hĺbku. Jemné farby ako ružová, ktorú nesie napríklad ruženín, alebo bledomodrá, ktorú má zase chalcedón, sú príjemné, nežné, jemné. Pôsobia pre pohladenie duše upokojujúco. Z tmavých kameňov, ako sú napríklad ónyx alebo obsidián, možno cítiť silu, intenzitu, ochranu, nepriepustnosť nízkych energií, a preto po nich siahneme vtedy, ak sa chceme chrániť a posilniť náš ochranný štít pred okolím a negatívnymi vplyvmi.

Ktoré kamene patria k tým najsilnejším?

K najsilnejším kameňom patrí jednoznačne krištáľ, kremeň, záhneda, akvamarín, ametyst, turmalín, labradorit, jaspis, karneol, achát či jantár.

Janka tvorí pre konkrétnu osobu podľa fotografie a odpovedí, ktoré potom zhmotní do konkrétneho šperku na mieru. Foto: Archív JM

Sú aj kamene, ktoré by nám mohli uškodiť?

Vyslovene uškodiť nám nemôžu, skôr môžeme vnímať, že nám výber kameňa nesadol. Môže to znamenať aj to, že preň nie sme ešte pripravení, alebo je čas ho už odložiť a venovať si vzájomný oddych. Vtedy môžeme pociťovať nervozitu, nepohodlie, bolesť hlavy alebo bolesť nejakej inej časti nášho tela. To sú signály disharmónie v rámci našej energie a kamienka.

Čo je dôležité pri výbere kameňa?

Najlepšie je riadiť sa intuíciou, ktorá nám dá pri vizuálnom výbere signál cez náš pocit. Môžeme pociťovať zimomriavky, túžbu, radosť, a tak budeme vedieť, ktorý kamienok práve potrebujeme. Ak si nevieme vybrať, tak si môžeme nechať poradiť u odborníka, ktorý nám konkrétny minerál na náš zámer alebo daný problém odporučí.

Ako kamene používať alebo ich nosiť? 

Kamene môžeme nosiť priamo na tele ako šperk alebo pri tele, a teda vo vrecku, v kabelke, v aute, odložiť ho a nechať pôsobiť na poličke či vo svojom stolíku doma alebo v práci. Dokonca i pri počítači na čistenie elektromagnetických vĺn. Dať si ho môžeme aj pod vankúš, aby sa hlbšie prepojili energie počas spánku. Používať ich môžeme aj ako sprievodcu pri meditácii, dôležitej životnej skúške, pohovore, udalosti či pracovnej ceste. Môžeme ich mať teda kedykoľvek a kdekoľvek, ak cítime ich potrebu prítomnosti. Kamienkami môžeme i nabíjať a čistiť vodu, ktorú pijeme. Vložíme ich na dno pohára alebo džbánu a naplníme vodou, potom už len vodu popíjame počas celého dňa.

Janka sa venuje nielen tvorbe osobných šperkov z liečivých minerálov. Foto: Archív JM

Ako sa starať o kamene?

Kamienky by sme mali čistiť a nabíjať od nahromadených nánosov minimálne raz za mesiac, podľa potreby aj častejšie. Opláchneme ich chvíľku pod prúdom vlažnej vody a snažíme sa precítiť, ako z nich odchádza všetko, čo nám za dané obdobie od posledného nabitia prečistili a absorbovali. S úctou im poďakujeme za ich pomoc a podporu. Kto má možnosť, najlepšie je opláchnuť kamienky v prúde tečúcej vody v prírode, v liečivom prameni alebo v potoku, aby tam bol kontakt s energiami Matky Zeme. Ak sú všetky minerály opláchnuté, tak ich necháme nabíjať celú noc na mesačnom svite. Najsilnejší účinok dosiahneme počas splnu. Kamienky majú radi aj slniečko, a tak je vhodné ich nechať po splne užiť si ranné lúče slnka a žiaru počas dňa. Len pozor na bledšie odtiene ako napríklad ruženín. Ak je vystavený priamo a dlho slniečku, stratí úplne svoju farbu.

Máme aj minerály ako napríklad kyanit, ktorý sa nepotrebuje vôbec nabíjať, pretože neabsorbuje do seba žiadne negatívne energie. Máme ešte rôzne špecifické spôsoby nabíjania minerálov na silných zlatých žiaričoch so symbolmi kvetu života Metatrona, Sri yantra, Skarebeus. Dokonca sa môžu nabíjať aj na orgonitových podložkách či pravej morskej mušli. Niektoré kamienky sa nabíjajú na inom minerále tak, že sa položia na krištáľ či hematitovú drť.

Ak ma človek viacero problémov, čo odporúčate? Kombinovať kamienky?

Mala by nám tu rezonovať naša intuícia, aby nebola žiadna pochybnosť a docielili sme daný efekt v maximálnej dôvere a odovzdaní sa. Ja osobne tvorím málo šperkov iba z jedného typu minerálu. Moja tvorba je rozmanitá, pestrá a spočíva práve v kombinácii a prepájaní vlastností či účinkov a energií kamienkov. Objavila som v sebe schopnosť rozumieť a precítiť ich na energetickej aj vibračnej úrovni. Chodia mi spontánne rôzne vízie, predstavy, informácie. Pri tvorbe sa kombinácie akoby tvorili samé a ja som ako kanál, cez ktorý to všetko prúdi. Tvorím pre konkrétnu osobu vopred, podľa fotografie, naladím sa na dušu a telo na diaľku, alebo odpovede, ktoré mi prídu, potom zhmotním do konkrétneho šperku na mieru. Druhá možnosť je, že mi príde presná vízia šperku, ktorý mám ešte len vytvoriť. Až potom sa nájde tá pravá a jediná osoba, pre ktorú bol vopred určený. To sú tie veci, medzi nebom a zemou.

Kamienky by sme mali čistiť a nabíjať od nahromadených nánosov minimálne raz za mesiac, avšak podľa potreby aj častejšie. Foto: Archív JM

Ktoré kamene by nám určite nemali v domácnosti chýbať?

Ako základný kamienok v domácnosti by nám určite nemal chýbať čistý krištáľ, ktorý je univerzálny, silný čistič, liečiteľ, ochranca priestoru a každého, kto sa v ňom nachádza. Ďalším kameňom je ametyst, ktorý prinesie do nášho domova pokoj, harmóniu, dobrú atmosféru, ochranu, dobrý spánok, prepojí náš priestor s vyššími sférami a duchovnom. Pre lásku, nehu a dobré podporné vzťahy nezabúdajme na ruženín. Ak potrebujeme niečo na posilnenie harmonizácie vzťahov medzi rodičmi a deťmi, tak k ruženínu doplníme achát ružový. Silnú ochranu pred negatívnym dopadom energií nám poskytne najsilnejší čierny kameň turmalín, ktorý prečistí a zharmonizuje priestor. Ak chceme znížiť elektromagnetické žiarenie a elektrosmog, ktorý nám zahlcuje priestory, každý elektrospotrebič, najmä počítač, wi-fi žiarenie a televízor, tak by sme mali všade rozmiestniť šungitové kamene. Pre láskavú a úprimnú komunikáciu v domácnosti si môžeme zadovážiť kamienky modrej farby ako chalcedón, tyrkys, tyrkenit, modrý achát či kyanit. Pre hojnosť, úspech a blahobyt zase pyrit alebo citrín. Pre radosť, dobrú náladu, smiech či šťastie v rodine zelené minerály – zelený avanturín, amazonit alebo nefrit.