Polícia ešte minulý rok vykonala domovú prehliadku v spolupráci s regionálnymi veterinármi v Hurbanove. Niekoľko sťažností a podnetov od ľudí, ktorí si zakúpili šteňatá prostredníctvom bazáru, prišlo po kúpe, keď zistili, že nie všetko je s domácimi miláčikmi v poriadku. Dnes už 44-ročná žena mala v priebehu siedmich mesiacov predať niekoľkým ľuďom šteňatá, ktoré mali nákazlivé choroby.
Išlo minimálne o sedem kusov 8-týždňových šteniat. „Šteniatka boli choré a trpeli nákazlivými chorobami. Tri z nich následkom zlého zdravotného stavu uhynuli a ďalšie tri museli byť usmrtené veterinárom. Jedno šteňa sa vďaka včasnému zásahu veterinárneho lekára podarilo zachrániť,“ povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Suma za jedno šťeňa sa pohybovala od 340 do 380 eur. Pri domovej prehliadke sa zistilo, že deviatim psom a ôsmim šteňatám majiteľka neposkytovala adekvátnu starostlivosť. Dve šteňatá uhynuli a všetkým dospelým psom bola spôsobená trvalá porucha správania.
„Vyšetrovateľ enviropolície oddelenia Nitra vzniesol obvinenie 44-ročnej žene z Hurbanova za pokračovací prečin zanedbania starostlivosti o zviera a za pokračovací zločin podvodu,“ doplnila Bárdyová. Žene hrozí za mrežami šesť mesiacov až tri roky.
Ide pritom o prelomové obvinenie na Slovensku.
Nejde však o jediný prípad. Rovnaké podmienky znášajú tisíce zvierat naprieč Slovenskom. Dlhodobo patríme ku krajinám, ktoré najviac profitujú na vývoze nelegálnych zvierat.
„Odhaduje sa, že ročne vyvezieme nelegálne 100-tisíc šteniat,“ hovorí Mirka Grendelová, ochranárka zo Slobody zvierat a dodáva: „Množitelia sú masoví producenti šteniatok. Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Výsledkom sú slabé, zúbožené zvieratá, ktoré trpia rôznymi chorobami. V skratke povedané, kým je dopyt, je aj ponuka.“
„Nikdy nejde len o jednu rasu. Títo ľudia sa špecializujú na to, že majú doma viacero druhov psíkov, ktorých množia, tieto šteniatka ponúkajú na predaj pod slovom „mini“. Tieto psíky sú chované v malých klietkach. Feny rodia každý polrok. Po každom háraní sú kryté buď umelo, alebo prirodzenou cestou,“ opisuje dobrovoľníčka, ktorá proti množiarom bojuje roky.
Okrem domáceho trhu zásobujú množiari zahraničie. Pomáhajú im aj veterinári, ide teda o premyslený biznis.
„Mal som známeho, ktorý predával šteňatá do zahraničia. On vždy vravel, že ako dobre to vynáša. Napríklad u nás by predal jedno šteňa za 80 eur, v zahraničí by išlo po 250,“ hovorí Viktor a dodáva: „Roman vždy vravel, že každý obchodník mal svojich veterinárov, vždy mal tak dvoch-troch, ktorí mu dávali pečiatky do pasov na prevoz zvierat, po úspešnom predaji im išlo 20 %.“
Vo falšovaní pasov mal byť vraj zapletený aj súčasný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS). Kauza siahala do výšky 4 miliónov eur. „Následne som podal trestné oznámenie za poškodenie dobrého mena. Vyšetrovanie potvrdilo, že skutok sa nestal,“ reagoval na naše otázky Jozef Bíreš, riaditeľ ŠVPS.
- Tak odpočívaj v pokoji, milý Schengen. Zazvonil zvonec a … Ale veď dobre vieme, ako to s rozprávkami končí
- Počas okupácie robil poštára, tašku s listami občas zabudol v bare. Jaro Filip trpel nespavosťou, jeho vášňou bol klavír a počítačové hry
- N. Slovák: Voličom koalície sa páči idylka v krojoch. Politici predvádzajú slovenský Halloween, kým folkloristi plačú od zúfalstva
- Ďalšia eskapáda Turecka: Stavia sa do čela boja proti neveriacim a chce vybudovať moslimskú alianciu za oslobodenie Palestíny
- Hľadáte zaujímavé miesta, ktoré by ste mohli navštíviť? Jeden skrytý poklad Európy nájdete aj na Slovensku