Ročne vyvezieme nelegálne 100-tisíc šteniat. Množiarom majú v špinavom biznise pomáhať aj veterinári

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Polícia ešte minulý rok vykonala domovú prehliadku v spolupráci s regionálnymi veterinármi v Hurbanove. Niekoľko sťažností a podnetov od ľudí, ktorí si zakúpili šteňatá prostredníctvom bazáru, prišlo po kúpe, keď zistili, že nie všetko je s domácimi miláčikmi v poriadku. Dnes už 44-ročná žena mala v priebehu siedmich mesiacov predať niekoľkým ľuďom šteňatá, ktoré mali nákazlivé choroby.

Išlo minimálne o sedem kusov 8-týždňových šteniat. „Šteniatka boli choré a trpeli nákazlivými chorobami. Tri z nich následkom zlého zdravotného stavu uhynuli a ďalšie tri museli byť usmrtené veterinárom. Jedno šteňa sa vďaka včasnému zásahu veterinárneho lekára podarilo zachrániť,“ povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Zdroj FOTO: Polícia SR

Suma za jedno šťeňa sa pohybovala od 340 do 380 eur. Pri domovej prehliadke sa zistilo, že deviatim psom a ôsmim šteňatám majiteľka neposkytovala adekvátnu starostlivosť. Dve šteňatá uhynuli a všetkým dospelým psom bola spôsobená trvalá porucha správania.

„Vyšetrovateľ enviropolície oddelenia Nitra vzniesol obvinenie 44-ročnej žene z Hurbanova za pokračovací prečin zanedbania starostlivosti o zviera a za pokračovací zločin podvodu,“ doplnila Bárdyová. Žene hrozí za mrežami šesť mesiacov až tri roky.

Zdroj FOTO: red

Ide pritom o prelomové obvinenie na Slovensku.

Nejde však o jediný prípad. Rovnaké podmienky znášajú tisíce zvierat naprieč Slovenskom. Dlhodobo patríme ku krajinám, ktoré najviac profitujú na vývoze nelegálnych zvierat.

„Odhaduje sa, že ročne vyvezieme nelegálne 100-tisíc šteniat,“ hovorí Mirka Grendelová, ochranárka zo Slobody zvierat a dodáva: „Množitelia sú masoví producenti šteniatok. Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Výsledkom sú slabé, zúbožené zvieratá, ktoré trpia rôznymi chorobami. V skratke povedané, kým je dopyt, je aj ponuka.“

„Nikdy nejde len o jednu rasu. Títo ľudia sa špecializujú na to, že majú doma viacero druhov psíkov, ktorých množia, tieto šteniatka ponúkajú na predaj pod slovom „mini“. Tieto psíky sú chované v malých klietkach. Feny rodia každý polrok. Po každom háraní sú kryté buď umelo, alebo prirodzenou cestou,“ opisuje dobrovoľníčka, ktorá proti množiarom bojuje roky.

Slovenské šťeňatá z množiarne zadržali aj vo Švédsku. Zdroj FOTO: Švédska colná správa

Okrem domáceho trhu zásobujú množiari zahraničie. Pomáhajú im aj veterinári, ide teda o premyslený biznis.

„Mal som známeho, ktorý predával šteňatá do zahraničia. On vždy vravel, že ako dobre to vynáša. Napríklad u nás by predal jedno šteňa za 80 eur, v zahraničí by išlo po 250,“ hovorí Viktor a dodáva: „Roman vždy vravel, že každý obchodník mal svojich veterinárov, vždy mal tak dvoch-troch, ktorí mu dávali pečiatky do pasov na prevoz zvierat, po úspešnom predaji im išlo 20 %.“

Vo falšovaní pasov mal byť vraj zapletený aj súčasný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS). Kauza siahala do výšky 4 miliónov eur. „Následne som podal trestné oznámenie za poškodenie dobrého mena. Vyšetrovanie potvrdilo, že skutok sa nestal,“ reagoval na naše otázky Jozef Bíreš, riaditeľ ŠVPS.