Po Slovensku sa túla netypická zver, obozretní buďte najmä pri šoférovaní. Na týchto miestach sa pohybuje los, v Tatrách zase klokan

V Tatrách bol spozorovaný klokan. Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Klokan na ceste v Tatrách, či los túlajúci sa v okrese Vranov nad Topľou. Objavil sa ešte minulý týždeň, spozorovali ho poľovníci. Pri presune z obce Merník do obce Čičava spôsobil šok aj pre vodičov, keď sa premával po ceste.

„Celá dedina sa chodila pozerať na losa, nikto nemohol uveriť, čo tu robí,“ hovorí starosta Merníka Milan Madura. Aj keď sú podľa neho poľovníci na vysokú zver zvyknutí, z losa ostali prekvapení.

Starosta Čičavy povedal, že losa už v dedine mali zhruba pred 15 rokmi. Stopy našiel on a nik mu to neveril, keďže nechápali, čo by los v týchto končinách robil. Neskôr ho spozorovali z autobusu.

„Je to chránený druh, je zaradený medzi poľovnú zver, ale celoročne chránený. Výskyt na Slovensku je iba sporadický, preto sa o tomto druhu málo vie a keď sa vyskytne, tak je to rarita,“ približuje Erika Feriancová, zoologička Tatranského národného parku (TANAP).

Losa videli na viacerých miestach. Zdroj FOTO: FB

Aj v TANAPE losa zachytili koncom leta fotopasce. 

„Predpokladáme, že prišiel z poľskej strany. Pod Tatrami sme mali tento rok dvoch losov, ak nepočítam losa, ktorý bol obojkovaný a odchytený, tak prirodzenou cestou premigrovali pod Tatry. A bude to prípad aj z Vranova, čiže migrácia z Poľska,“ konštatuje Feriancová.

Los bol ešte do 17. storočia na Slovensku bežne žijúcou zverou. Hladomor ale zapríčinil, že došlo k jeho vyhynutiu, keďže bol lovený na mäso. Podľa zoologičky ale nejde o plachú zver.

Losa na Slovensku zachytili aj fotopasce. Zdroj FOTO: TANAP

„Je to ale krotké zviera, takže nie je nebezpečný alebo útočný, preto sa ani neštíti ísť aj k ľudským obydliam. Neuteká, nie je konfliktný ako vysoká zver. Nie je to nič neprirodzené, že išiel k ľudským obydliam. Určite pojedol nejaké jablká,“ dodáva zoologička.

Napriek tomu sa neodporúča k nemu sa približovať, nakoľko je to predsa len divé zviera.

Zdroj FOTO: Ľubomír Novák

„Pokiaľ nejdete človek na kontaktnú vzdialenosť, nehrozí, že zaútočí. Ak chce ale niekto prísť kontaktne a dať mu z ruky jesť, neodporúčam to. Sám vie vyhodnotiť, aká vzdialenosť od človeka je prijateľná. Ak sa drží od človeka meter, tak bližšie netreba ísť, príde aj sám,“ uzavrela Erika Feriancová.