Nikita Slovák: Raz budeme v dejinách hrdí na deň, kedy vláda odhlasovala presun našich stíhačiek na Ukrajinu

Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MIG-29. Zdroj FOTO: pixabay.com

Tackáme sa, tackáme a zrazu skok! Na úvod musím napísať, že ak na niečo raz budeme v našich novodobých dejinách hrdí, bude to deň, kedy vláda odhlasovala presun našich stíhačiek na Ukrajinu. Skončilo vajatanie, obavy z toho, čo voliči, čo opozícia. Jedine pevný postoj môže aspoň čiastočne vyviezť Slovensko z hodnotového marazmu, kam nás dostala hybridná vojna a vrieskanie nedemokratickej opozície.

Najrozkladnejším činiteľom sa však ukázalo pôsobenie Igora Matoviča. Tento nesystémový politik sa ukázal byť najslabším ohnivkom demokracie. Ukázal, že naše inštitúcie nie sú dostatočne bezpečné pred kreativitou jedného jediného človeka v premiérskom kresle a na pozícii predsedu najsilnejšej koaličnej strany. Už to, akým spôsobom doviezol na Slovensko nepreverenú a neregistrovanú vakcínu Sputnik v predvečer ruskej agresie, by stačilo nielen na odchod z politiky, ale zrejme aj na súdne stíhanie.

Ak je politik príkladom, tak pre množstvo jeho voličov jeho odkaz znie – po nás potopa. Množstvo dobrých sociálnych zákonov a benefitov, ktoré priniesla jeho vláda, zaniklo v roztrpčenosti, nenávisti a pomstychtivosti, ktoré Matovič okolo seba šíril a doteraz šíri. Pod jeho krídlami prenikli do parlamentu vojaci kultúrnej a hodnotovej vojny, Záborská, Vašečka, Čepček, Kuriak, Gyimesi, ktorí infláciou sužovanú krajinu ešte viac rozdeľujú neprijateľnými návrhmi zákonov, alebo sa ich usilujú prepašovať ako rôzne dodatky k iným zákonom.

Naposledy sa o to usilovala Záborská dodatkom k zákonu o radiácii. Je treba skončiť kultúrnu vojnu medzi liberálmi a konzervatívcami, sme obyvatelia malej krajiny v strede Európy, odsúdenej na spoluprácu všetkých demokratických politických síl. Preto som osobne privítal vznik strany Demokrati, ktorá by mohla nahradiť na politickej scéne konfliktného Matoviča s nulovým koaličným potenciálom a zároveň by akceptovala práva menšín. A ak by som mohol na záver napísať nejaké svoje prianie, bol by som šťastný, keby naša diplomacia prejavila toľko odvahy a spakovala Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku. Zbaľte si kufre a choďte si písať vaše spupné a lživé posolstvá domov, do Byzancie!

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér