Príbeh antraxu ľudí vydesil viac ako použitie novičoku. Stále sa nevie, odkiaľ materiál špičkovej kvality pochádzal

Antrax sa šíril formou poštových zásielok. Zdroj FOTO: pixabay.com

Príbeh použitia antraxu ľudstvo vydesil. Vtedy viac ako pred nedávnom diskutovaný novičok. Začal sa totiž odvíjať len niekoľko málo dní po napadnutí USA 11. septembra 2001. Americké spravodajské služby si útoky s antraxom celkom logicky spojili s náletmi na New York a Washington z 11. septembra.

Táto zbraň hromadného ničenia obsahujúca bacillus anthracis sa považuje za čistý preparát biologickej zbrane, teda za kategóriu ZHN – zbraní hromadného ničenia. Týchto látok je niekoľko typov a hlavné riziko spočíva v inhalácii. USA antrax už v 70. rokoch zaradila medzi zakázané zbrane, ale po 11. septembri sa antrax opäť objavil. „Niekto“, do dneška sa presne nevie kto, začal po USA rozosielať série listov obsahujúce túto látku. Nič dramatické sa vtedy nestalo, okolo dvadsiatich ľudí sa priotrávilo, päť zomrelo. Údaj pochádza z verejných zdrojov a nie je potvrdený žiadnymi oficiálnymi údajmi.

Kto to urobil?

V atmosfére neistoty a obavy, či nenastáva v poradí tretia svetová vojna štvrtého druhu, sa vyšetrovanie (viedla ho v prvom rade FBI) sústredilo na otázku identity páchateľa. Konal sám? Je to vlk samotár? Alebo za ním (nimi) stojí niekto ďalší?

Nebolo nutné nájsť vražednú zbraň (antrax), tá ležala na stole ihneď. Odporcovia teórie vlka samotára poukazovali na to, že vzorky materiálu vykazujú natoľko špičkovú kvalitu, že bez moderných laboratórií by to jedinec nezvládol.

Varovné prsty ukazovali na Irak Saddáma Husajna, ktorý bez problémov dokázal chemickými zbraňami vyvraždiť tisíce vzdorovitých kurdských civilistov (oni neboli nijako vzdorovití, mali smolu v tom, že to boli Kurdi). Irak nepoprel, že prechováva tony antraxu, len nevedel vysvetliť, odkiaľ má čoby len tri čajové lyžičky z tohto množstva. Nepriznal to ani sám Saddám Husajn po svojom zatknutí, ešte kým hoo irackí šíiti odsúdili a obesili. Vďaka americkej ochrane odišiel zo sveta s Koránom v ruke dôstojne a bez mučenia.

Slepá stopa

FBI nakoniec predsa len išla po vlkovi samotárovi a roky sledovala človeka, ktorého nakoniec súdy pre nedostatok dôkazov zbavili obvinenia a odškodnili ho. Daňových poplatníkov to stálo akýchsi 5, 8 milióna dolárov (oficiálne publikované zdroje). 

Potom sa mašinéria amerického vyšetrovania obrátila na iných jedincov. Stopy teraz viedli k armádnemu vedcovi B. E. Ivinsovi, ten však počas vyšetrovania spáchal samovraždu. No hotový raj pre konšpiratívnych mudrlantov! 

Oficiálne vyšetrovanie sa skončilo bez konkrétneho obvineného, nehovoriac o odsúdenom. Mnohí síce poukazujú na Rusko a na jeho centrá pre biologický výskum v Jekaterinburgu (predtým Sverdlovsk a teraz opäť Jekaterinburg), ale tá stopa je rovnako ťažko zistiteľná ako pôvod covidovej pandémie vo Wu-Chane v Číne. Na to, aby sa dospelo k takému dôkazu, má Amerika zbytočne príliš veľa schopných a mazaných  právnikov.

Ale žijeme na Slovensku. Dodnes nevieme, kto dal uniesť Michala Kováča mladšieho, kto dal zabiť Róberta Remiáša, kto môže za fiasko referenda o vstupe do NATO („bolo zmarené“, to je akože všetko?), kto nechal odstreliť Jána Duckého, kto si objednal vraždu novinára a jeho snúbenice a ani nevieme, či o rok a deň budeme alebo nebudeme patriť do NATO. Vykopnú nás (len neviem ako), alebo sa necháme vykopnúť? To môžeme kedykoľvek. Stačí podať žiadosť o vykopnutie v súlade so Zmluvou o NATO.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik