Ruskí influenceri bohatnú na Putinovej vojne. Aj takýto bol uplynulý týždeň bojov na Ukrajine

Vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO: Telegram

Británia zaradí ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu na zoznam teroristických organizácií. Jej podpora či členstvo budú proti zákonu. „Metódy mučenia, krádeží a barbarstva Vagnerovej skupiny, ktoré rozpútal Putinov Kremeľ, ohrozujú demokraciu a slobodu na celom svete. Je správne, že dnes túto skupinu zakazujeme pre to, čím je – teroristickou organizáciou,“ informoval premiér R. Sunak. Toto opatrenie umožní zmrazenie aktív označených za majetok teroristov. Kremeľ reagoval vyhlásením, že táto žoldnierska skupina z právneho hľadiska neexistuje.

Na Ukrajine pristál ruský vojenský vrtuľník Mi-8AMTŠ, ktorého pilot dezertoval a vzdal sa ukrajisnkej armáde. Išlo o vrtuľník, ktorý prepravoval súčiastky medzi dvoma leteckými základňami. Spolu s pilotom boli na palube aj dvaja členovia posádky, ktorí nevedeli, kam má stroj namierené. „Nie sú tu žiadni nacisti, odohráva sa tu genocída ukrajinského ľudu,“ povedal ruský pilot. Podľa hovorcu ukrajinskej rozviedky dostane pilot, ktorý predtým pôsobil v ruskom 319. vrtuľníkovom pluku Východného vojenského okruhu, odmenu za tento čin vo výške pol milióna dolárov. Okrem pilota sa na ukrajinskom území nachádza už aj jeho rodina.

Obuv proti mínam. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

USA prvýkrát prevedú majetok zabavený v rámci sankcií ruským oligarchom na Ukrajinu, informuje ukrajinský interfax. Približne 5,4 milióna dolárov pôjde na podporu a rehabilitáciu vojnových veteránov. Potvrdil to minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken, ktorý zdôraznil, že „tí, ktorí prispeli k Putinovej agresívnej vojne, by na to mali doplatiť“. Blinken zároveň ohlásil aj nový balíček pomoci Ukrajine za miliardu dolárov, financie majú ísť na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, pomoc s odmínovaním. Ukrajina dostane aj muníciu do raketometov HIMARS, delostrelecké granáty a tankovú muníciu s ochudobneným uránom.

Zdroj FOTO: ukraine.ua

Kubánska vláda odkryla sieť obchodníkov s ľuďmi, ktorá operovala z Ruska a snažila sa získať Kubáncov pod zámienkou prísľubu práce do vojenskej operácie na Ukrajine. Ministerstvo zahraničia tieto nábory odsúdilo a vo veci začalo trestné konanie. Moskva, ktorá je dlhodobým spojencom Havany, situáciu nekomentovala. Podľa britského ministerstva obrany Rusko verbuje vojakov aj medzi migrantmi zo Strednej Ázie a občanmi susedných krajín.

Rusko zrušilo plánované vojenské cvičenie Západ-2023, ktoré malo prebiehať tento mesiac. Potvrdil to minister obrany Sergej Šojgu, podľa ktorého ruská armáda namiesto toho „cvičí na Ukrajine“. Dôvodom má byť nedostatok vojakov a vybavenia, ktorému Rusko čelí v dôsledku vojny na Ukrajine.

Kosťantynivka po útoku. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ruskí influenceri, ktorí majú na Telegrame milióny sledovateľov, zarábajú na vojnovej propagande. Podľa zistení BBC provojnoví influenceri generujú veľké príjmy z reklamy cielenej najmä na mladých ľudí, ktorá je umiestnená vo vojnových záberoch, ale aj v klamlivých videách o V. Zelenskom. Ide o blogerov známych ako „Z-blogeri“, ktorí sú často súčasťou ruskej armády. Vo svojich videách vyzývajú mladých Rusov, aby narukovali.

Pri ruskom útoku na tržnicu (6.9), obchody a lekáreň v ukrajinskej Kosťantynivke v Doneckej oblasti zomrelo najmenej 17 ľudí. K útoku balistickou strelou došlo na centrálnej mestkej tržnici, poškodených bolo 20 obchodov, elektrické vedenie, administratívna budova a bytovka.  Zranené boli približne tri desiatky ľudí. K útoku došlo v deň návštevy Kyjeva americkým ministrom zahraničia A. Blinkenom.