Stovky migrantov vo Veľkom Krtíši sú oplotení, stravu dostávajú už trikrát denne. Kedy sa situácia upokojí?

„Nelegálna migrácia nepredstavuje pre Slovensko bezprostrednú hrozbu. Situácia je pod kontrolou,“ reagoval premiér Ľudoví Ódor na situáciu s migrantmi vo Veľkom Krtíši.

Štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič tvrdí, že pracujú na zásadnom znížení počtu migrantov v záchytnej hale vo Veľkom Krtíši. V utorok (5. 9.) ich tam bolo približne 700. „V priebehu stredy sa veľké množstvo ľudí podarilo odviesť a distribuovať po oddeleniach cudzineckej polície po celom Slovensku,“ povedal. 

V okrese Veľký Krtíš v spolupráci so Slovenským Červeným krížom zabezpečujú od stredy suchú stravu trikrát denne a pitnú vodu – bude to dovtedy, kým bude vyhlásená mimoriadna situácia.

Deklaroval, že tranzitujúci migranti na Slovensku nechcú ostať. Ideálne by podľa Královiča bolo zrušenie potvrdenia o zotrvaní na Slovensku, ktoré odsúhlasila vláda. Zmena ešte musí prejsť Národnou radou SR. Premiér je preto v kontakte s niektorými parlamentnými stranami. „Dovtedy, kým sa to podarí, budeme oveľa rýchlejšie vydávať papiere. Kapacity cudzineckej polície sa nám podarí posilniť aj vďaka nasadeniu Ozbrojených síl SR,“ poznamenal Královič.

Zdroj FOTO: Polícia SR

Okresný úrad vo Veľkom Krtíši prijal pre nelegálnu migráciu v regióne viaceré opatrenia. Súvisia napríklad so stravou pre cudzincov i zachovaním zdravia miestnych obyvateľov. Cieľom je čo najskôr znížiť súčasný počet migrantov vo veľkokrtíšskom okrese tak, aby ich dokázali vybavovať priebežne. 

„Vydala som príkazy na ich urýchlené rozdelenie na oddeleniach cudzineckej polície tam, kde sú ešte kapacity voľné,“ objasnila Jana Ambróšová, prednostka okresného úradu Veľký Krtíš.

Nakoľko neustále prichádzajú autobusy na prevoz migrantov, nie je možno presne určiť, koľko sa ich tam nachádza – počty sa neustále menia. Do areálu pri železničnej stanici, ktorý je oplotený, sa nikto okrem migrantov, polície a ďalších štátnych zložiek, ako aj Červeného kríža, nedostane.

Polícia zároveň zatvára všetky oddelenie cudzineckej polície

A to od pondelka 11. septembra až do 30. septembra. Dôvodom je nutnosť plnenia úloh súvisiacich s enormným nárastom nelegálnej migrácie. Niektoré skupiny cudzincov však budú vybavovať naďalej – najmä študentov prvých ročníkov stredných a vysokých škôl, ktorí sú už objednaní, ako aj žiadatelia o národné víza v záujme SR a žiadatelia o dočasné útočisko.

„Všetci ostatní cudzinci, ktorí už sú objednaní prostredníctvom rezervačného systému a existujú u nich dôvody osobitného zreteľa, keď bude nevyhnutné podať žiadosť o pobyt alebo o nový doklad o pobyte, môžu emailom požiadať príslušné riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície o udelenie výnimky na podanie žiadosti. Inak sa budú musieť znovu objednať cez online rezervačný systém na nové termíny,“ upresnila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Ak sa situácia neupokojí ani po 30. septembri, sú v hre aj ďalšie opatrenia.