Legendárny Sovák si počas vojny zmenil meno. Svojho jediného syna po tragickej udalosti vydedil

J. Sovák a V. Brodský. Zdroj FOTO: čsfd

Legendárny český herec Jiří Sovák, ktorý si zahral napríklad v seriáloch Arabela, Chalupáři alebo vo filme Marečku, podejte mi pero!, vždy pôsobil ako príjemný elegán. Ako však priznala jeho manželka Anna, bol skôr cholerickým mužom, s ktorým nebol život jednoduchý. Jeho život asi najviac poznačila tragická udalosť, ktorú zavinil jeho jediný syn.

Narodil sa do krčmárskej rodiny v roku 1920, jeho mama bola kuchárkou v rodinnej reštaurácii. Keďže jeho otec chcel, aby sa vyučil poriadnemu remeslu, vyučil sa za čašníka a istý čas sa aj ako čašník živil. Napokon v tejto profesii dlho nevydržal a v devätnástich odišiel z domu, aby sa začal venovať divadlu. Pridal sa najskôr k ochotníckemu súboru, odkiaľ postupne prešiel k profesionálnemu divadlu. Aby sa uživil, popri divadelnom hraní vykonával rôzne profesie, napríklad pracoval aj v kameňolome.

Behom okupácie vyštudoval herectvo na Pražskom konzervatóriu a zároveň pracoval ako úradník v poisťovni, ale aj ako skladník v sklade tyčového železa. Počas základnej vojenskej služby pôsobil v Armádnom umeleckom súbore a neskôr aj zostal ako civilný zamestnanec Ústredného divadla československej armády, kde si v roku 1947 jeho talent všimol režisér E. F. Burian a angažoval ho vo svojom divadle D 34. V tom istom roku sa prvýkrát objavil vo filme Nikdo nic neví.

V snímke Dařbuján a Pandrhola (1959). Zdroj FOTO: čsfd

Napriek tomu, že J. Sovák začal svoju kariéru vážnymi postavami, neskôr dostalo priestor aj jeho komediálne nadanie, ktoré ukázal prvýkrát vo filme Kudy kam (1956). Šesťdesiate a sedemdesiate roky priali jeho talentu, natočil okrem iného Dařbuján a Pandrhola (1959), Zabil jsem Einsteina, pánové…, Pane, vy jste vdova! alebo Marečku, podejte mi pero!, v deväťdesiatych rokoch si zahral v oscarovom filme Kolja. Spoluvytváral aj mnohé české seriály, ako boli napríklad Arabela, Chalupáři alebo Létajíci Čestmír. Neskôr napísal aj štyri spomienkové knihy.

Hoci sa narodil s priezviskom Schmitzer, počas druhej svetovej vojny si prizvisko zmenil na Sovák. Pôvodné meno po ňom nosí syn Jiří, s ktorým od roku 1976 rozviazal vzťahy. V tej dobe spolu natáčali komédiu Marečku, podejte mi pero!, keď jeho syn v podnapitom stave zrazil chodca, ktorý nehodu neprežil. Túto udalosť mu nedokázal odpustiť, preto syna vydedil a do konca života spolu viac nekomunikovali. Mladého Jiřího odsúdili na tri roky väzenia, pre dobré správanie si odsedel len polovicu.

Jiří Sovák a Jiří Schmitzer v snímke Marečku, podejte mi pero!. Zdroj FOTO: čsfd

Jiří Sovák bol trikrát ženatý. Za svoje herecké nadanie získal titul Zaslúžilý umelec a Cenu Thálie. Zomrel v roku 2000, vo veku 79 rokov.