Kaviareň od srdca je skutočne výnimočná. Kávu so selfie vám naservírujú čašníci s hendikepom

Výnimočnú kaviareň, ktorá zamestnáva postihnutých ľudí, nájdete v Košiciach. Zdroj foto: Lukáš Koco

Kaviareň od srdca je výnimočná! Zamestnala totiž ľudí so zdravotným postihnutím. A čoskoro príjme ďalších. Obávali sa reakcií zákazníkov, no ľudia s pochopením ešte nevymreli. Okrem tejto úžasnej veci je kaviareň ešte v niečom výnimočná. Môžete si v nej vypiť kapučíno s vlastnou fotkou.

Kaviareň od srdca nájdete na Hlavnej ulici v Košiciach. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o podnik ako každý iný, no je výnimočný v tom, že prevažnú časť zamestnancov tvoria ľudia so zdravotným postihnutím. Zakladateľky sú dve – Andrea Miková a Darina Pištejová. Práve Darina niekedy pracovala v zariadení s postihnutými ľuďmi.

Kaviareň založili Andrea Miková a Darina Pištejová. Zdroj foto: Lukáš Koco

Tu vlastne pracujú telesne a mentálne znevýhodnení ľudia. Prišli sme na to, že aj napriek rôznym zdravotným obmedzeniam sú veľmi šikovní a vedia túto prácu robiť. Sú schopní prijať objednávku, zapamätať si ju a naservírovať kávu. Je to práca, ktorá pre nich je, dá sa povedať, jednoduchá. A sú veľmi vďační za akúkoľvek možnosť,“ opisuje situáciu v kaviarni zakladateľka Andrea Miková.

Pri myšlienkach o otvorení prevádzky so zamestnaním takýchto ľudí sa ale tlačí otázka, ako na takúto obsluhu budú reagovať zákazníci. Našťastie sa doteraz v prevádzke stretli iba s pozitívnymi ohlasmi. „Veľmi dobre reagujú, som prekvapená. Mala som niekedy obavy, či budú tú obsluhu akceptovať a či nebudú k ním nejakým spôsobom nepríjemní, ale sú veľmi milí, podporujú nás a veľa ľudí aj keď nevie, že sme podnik, ktorý zamestnáva hlavne znevýhodnených ľudí, tak si to všimnú a následne sa informujú o podrobnostiach,“ dodáva Andrea. Jej slová potvrdil aj profesionálny barman: „Na začiatku sme váhali, aké budú reakcie, ale ľudia sú ústretoví, milí, radi tu chodia, zoznamujú sa s našimi zamestnancami a oslovujú ich menom…“

V podniku vám zdravotne znevýhodnení pripravia aj kapučíno so selfie. Zdroj foto: Lukáš Koco

V prevádzke je možné si zakúpiť aj originálne „selfičíno“ – kapučíno s kávovou potlačou ľubovoľnej fotografie. Taktiež sú v ponuke rôzne predmety zo zariadení, kde pracujú so zdravotne znevýhodnenými ľuďmi. Výťažok následne putuje priamo k nim.