Nikita Slovák: Do vlády a parlamentu sa dostalo veľa konšpirátorov. Nikto nevie, aký vplyv to bude mať na výchovu našich detí

Predseda vlády Robert Fico. Zdroj FOTO: FB RF

S hanbou žijem, s hanbou vstávam, s hanbou zaspávam. Vždy, keď vidím našu politickú reprezentáciu v zahraničí a počujem ich vyjadrenia na tému Rusko a Ukrajina, hanbím sa. Nielen za nich, tí ľudia sú mi jedno. Hanbím sa za nás voličov, že toto sa dostalo do parlamentu a do vlády.

Zbytočné je klamať sa. Je nás menej. Menej tých, ktorí spĺňajú nejakú základnú normu, čo sa týka geopolitického prehľadu a ukotvenia, znalostí z histórie a chápania čítaného textu. Zachraňuje nás vo voľbách, teda v tých, ktoré nekončia fiaskom pre demokraciu, vždy len šťastná konštelácia, súhra náhod.

Pestujeme si svojich vlastných démonov, ale myslím si, že tentoraz už je to úplný unikát. Neviem, či existuje v histórii precedens, že sa do vlády a do parlamentu dostalo také množstvo ľudí, ktorí roky šíria konšpirácie. Nikto nevie, aký vplyv to bude mať na výchovu našich detí. Predsa len, mainstreamové médiá musia spĺňať množstvo podmienok, získať licenciu, mať na miestach konfliktov alebo veľkých politických udalostí vyslaných redaktorov, mať zazdrojovaný každý prebratý článok. Uverejniť ospravedlnenie, ak sa aj náhodou napísala nepravda. Alternatívne, teda „občianske“ médiá, ako ich vtipne nazval Kaliňák junior, nemusia nič. Napíšu, čo len chcú a občan s mozgom rybičky ich zhltne aj s navijakom a ďalej šíri to, čo si dokáže zapamätať.

Pre inteligentného človeka je čoraz ťažšie byť vlastencom. A povinné spievanie hymny pri každej príležitosti to nevyrieši. Ale ako vraví klasik, všetkého len do času.

Po ôsmich rokoch budú mať v Poľsku novú vládu – demokratickú. Spojenie náboženských fanatikov, xenofóbov a ľudí 19. storočia nevydržalo. A to isté o pár rokov čaká Fica. Už to, že vstal z mŕtvych, je neúctou voči Jankovi Kuciakovi a jeho snúbenici. Režim, ktorý dovolil, aby zabili čestného novinára, patrí len na smetisko.

A tak dovoľte na záver malé zhrnutie: Rusko bezprecedentne napadlo Ukrajinu a zabíja tam civilov, ženy a deti. Hamás zaútočil na mierumilovný hudobný festival a na pokojné osady, za peniaze Európskej únie, ktoré boli určené na školy a nemocnice, hĺbil tunely a kupoval zbrane. Ak si myslíte niečo iné, sadnite si na motorku a oblečte si koženú bundu s kolaborantským nápisom v azbuke Brat za brata, ale medzi slušnými ľuďmi nemáte čo hľadať.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista